Ana Sayfa Haberler Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS’e operasyon

Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS’e operasyon

253
0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS muhabir ve editörleri, evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Yaptığı hukuksuz operasyonlarla bilinen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Ankara bürosuna baskın yapıldı. Ajansın Ankara bürosunda polis araması devam ederken, MA ve JINNEWS muhabirlerinin bulunduğu eve de polislerce baskın yapıldığı öğrenildi. Ayrıca ajansın Ankara muhabiri de evine baskın yapılarak gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında MA muhabiri Selman Güzelyüz Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan evine, Hakan Yalçın Van’da bulunan evine baskın yapıldı. Evlerde yapılan aramalarda, Demokratik Modernite ve Jineoloji dergileri ile birçok kitaba polis tarafından el konuldu. Aramaların ardından Güzelyüz ve Yalçın gözaltına alındı.

Diyarbakır’da JINNEWS muhabiri Habibe Eren’in, Kayapınar ilçesinde bulunan evine baskın yapıldı. Yapılan aramaların ardından JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Derya Ren gözaltına alındı.

Aynı soruşturma kapsamında Mardin’de JINNEWS muhabiri Öznur Değer, Kızıltepe’de bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

MA muhabiri Emrullah Acar’ın, Şanlıurfa’da bulunan evine polis baskın yaptı. Evde yapılan aramaların ardından Acar gözaltına alındı. Ayrıca Acar’ın Mardin’in Dargeçit ilçesinde bulunan aile evine de baskın yapıldığı ve birçok kitaba el konulduğu öğrenildi.

YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI

Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever’in, İstanbul’da bulunan evine baskın yapıldı. Evde yapılan aramalarda birçok kitaba el konuldu. Yurtsever, daha sonra gözaltına alınarak Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

DİSK BASIN-İŞ: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR, ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN

DİSK Basın-İş operasyona ilişkin tweet atarak, “Aralarında üyelerimizin de olduğu çok sayıda JIN NEWS ve Mezopotamya Ajansı çalışanları bu sabah ev baskınıyla gözaltına alındı. Şu ana kadar en az 7 gazeteci gözaltında. Süreci takip ediyoruz. Gazetecilik suç değildir, arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın!” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.