Ana Sayfa Dünya İran: Rusya’ya Ukrayna savaşı sırasında değil öncesinde silah sattık

İran: Rusya’ya Ukrayna savaşı sırasında değil öncesinde silah sattık

205
0

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Rusya’ya daha önce silah sattıklarını ancak Ukrayna savaşı sırasında bu ülkeye herhangi bir silah sevkiyatı yapmadıklarını belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşta İran’a ait insansız hava araçlarını kullandığı açığa kavuşursa bu konuya kesinlikle kayıtsız kalmayacağız.” dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, başkent Tahran’da Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği (OANA) üyeleriyle bir araya gelen Abdullahiyan, burada yaptığı konuşmada ülkesinin dış politikasını değerlendirdi.

Geçmişte Rusya’ya silah sattıklarını ancak Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Rusya’ya silah sattıklarına dair iddiaların doğru olmadığını söyleyen Abdullahiyan, “Ukrayna’daki savaşa ilkeli bir bakış açısıyla karşıyız. Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanması için herhangi bir silah veya insansız hava aracı vermedik ve vermeyeceğiz.” diye konuştu.

İddiaları araştırmak için Ukrayna ile askeri uzmanların katılımıyla ortak bir toplantı yapmaya hazır olduklarını aktaran Abdullahiyan, bu teklifi Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüşmesinde kendisine ilettiğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.