Ana Sayfa Dünya İngiltere’nin yeni Başbakan’ı hakkında dikkat çeken detay!

İngiltere’nin yeni Başbakan’ı hakkında dikkat çeken detay!

265
0

İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak görevlendirilmesi beklenen Rishi Sunak, İngiliz siyasetinin en zengin, son 200 yıl içindeki en genç ve ilk “beyaz olmayan” Hint asıllı Başbakanı olacak. 730 milyon sterlinlik servetiyle ülkenin en zenginleri arasında yer alıyor. Eski bir risk fonu yöneticisi olan Sunak’ın mali krize sürüklenen İngiliz ekonomisini kurtarıp kurtaramayacağı merak ediliyor.

Birleşik Krallığın yeni kralı Kral 3. Charles tarafından İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak görevlendirilmesi beklenen Rishi Sunak, İngiliz siyasetine birçok ilki de beraberinde getirecek.

Rishi Sunak, İngiltere’nin sadece ilk “beyaz olmayan” başbakanı olmakla kalmayacak. Ayrıca, “ailesi İngiliz kökenli olmayan”, 1800’den beri en görev alan “en genç”, şimdiye kadar göreve gelenler arasında “en zengin”, ilk “İngiliz Asya’sı veya Hint” kökenli Başbakanı olacak.

Rishi Sunak aslında Başbakan olabilmek için Muhafazakâr Parti’nin liderliği için, bir önceki Başbakan Liz Truss ile yarışırken, kendisine çok fazla şans verilmeyen bir isimdi. Şans verilmemesinin en büyük nedeni de “İngiliz asıllı olmanın” önemli bir yer tuttuğu İngiltere gibi ülkenin siyasetinde kökeni itibariyle “tam da İngiliz olmaması” olarak gösteriliyordu.

Kendisi, ailesi veya birkaç nesil geriden kökenleri göçmen olanların Başbakan olduğu ülkeler kıta Avrupa’sında, özellikle sömürgeci geçmişi olan ülkelerde rastlanan bir durum. Sonradan gelenlerin kurmuş olduğu ABD gibi ülkelerde ise en sık rastlanan durumlardan biri.

Ancak İngiltere gibi “İngiliz olmanın” önemli bir yer tuttuğu bir ülkede Rishi Sunak’ın başbakan olması, kıta genelindeki dengeler açısından da önemli bir mesaj içeriyor. Çünkü her ne kadar kendisi Southhamton doğumlu olsa da Sunak’ın ailesi Hindistan’dan Doğu Afrika’ya, oradan da İngiltere’ye göçmüş bir aile. Dedeleri o zamanlar İngiliz idaresinde olan Punjab’da doğan Sunak’ın annesi Tanzanya babası ise Kenya doğumlu.

İtalya ve İsveç gibi ülkelerde göçmen karşıtı “aşırı sağcıların” yükselerek iktidara geldikleri ve aşırı sağ akımların göçmen karşıtlığını da kullanarak Avrupa’daki bazı ülkelerde yükseldiği bir dönemde, İngiltere’de Başbakan koltuğuna Sunak’ın oturması bu açıdan çok anlamlı bir mesaj içeriyor.

Kraliçe Elizabeth’in ölümünün ardından gerçekleşmesi ve Sunak’ı göreve atayacak olan yeni kral 3. Charles’in toplum gözündeki imajı açısından da önemli mesajlar içecek.

ŞİMDİYE KADARKİLERİN EN ZENGİNİ

Sunak ayrıca İngiltere’de bu göreve gelen en zengin isim olacak. Sunak ailesinin zenginliği hem eşi hem de kendi çalışmalarından geliyor.

Sunak’ın eşi Akshata Narayan Murty, şu anki servetiyle İngiltere’nin en zengin kadını konumunda. Milyarder olan Murty’nin zenginliğinin büyük kısmı ailesinde geliyor. Eşi gibi Hint kökenli olan Murty’nin babası, ünlü teknoloji firması Infosys’nin kurucusu ve sahibi. Narayan Murty de bu şirketin hisselerinin %0,93’ünü elinde bulunduruyor ve bu rakam onu ülkenin en zengin kadını yapmaya yetiyor.

Sunak ise 2001-2004 yılları arasında Goldman Sachs’te finansal analist olarak çalıştı ve daha sonra iki yatırım fonunun ortağı oldu. İngiltere’deki en zengin milletvekillerinden olduğu düşünülen Sunak, varlığıyla ilgili şimdiye kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı. Hatta

Nisan ayında eşi Akshata Murphy’nin ülke dışında elde ettiği gelirin vergisini İngiltere’de ödemediği ortaya çıkınca Sunak, ailesinin finansal durumunu açıklamak için baskı gördü.

Sunak, iş hayatında son olarak kayınpederine ait olan Catamaran Ventures yatırım firmasında yönetici olarak çalışıyordu.

1800’DEN SONRAKİ EN GENÇ BAŞBAKAN

12 Mayıs 1980 doğumlu Rushi Sunak, ayrıca ülkenin son 200 yıldan beri göreve gelen en genç başbakanı olacak. Ülkenin kendinden önceki en genç başbakanı, 1801 yılında bu koltuğa oturan William Pitt the Younger (veya Genç William Pitt) olmuştu. Kendinden önce babası bu koltuğa oturduğu için William Pitt’e “genç” unvanı takılmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.