Ana Sayfa Dünya Kuzey ve Güney Kore arasında gerilim: Karşılıklı uyarı ateşi açıldı

Kuzey ve Güney Kore arasında gerilim: Karşılıklı uyarı ateşi açıldı

43
0

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’ye ait yük gemisinin yerel saatle 03.42’de fiili kara suları sınırı olan Kuzey Sınır Hattı’nı ihlal ettiği belirtildi.

Açıklamada, Güney Kore Deniz Kuvvetlerinin gemiyi püskürtmek için uyarı mesajı gönderdiği ve uyarı ateşi açtığı ifade edildi.

Bunun üzerine geminin geri çekildiği kaydedilen açıklamada, Güney Kore savaş gemisinin sınırı ihlal ettiğini öne süren Kuzey Kore’nin çok namlulu roketatardan 10 topçu ateşi açtığı aktarıldı.

Açıklamada, “tehdit ve uyarı ateşi” olarak nitelenen bu atışların Güney Kore sularına düşmediği belirtildi.

Açıklamada, Kuzey Kore’nin iki ülke arasında 2018’de imzalanan askeri gerilimleri azaltmayı amaçlayan Koreler Arası Anlaşma’yı ihlal ettiğine atıfta bulunuldu.

KUZEY KORE’DEN SUÇLAMA

Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) Kuzey Kore Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına dayandırdığı haberinde, Güney’in kara suları ihlali yaptığı belirtildi.

Açıklamada, Güney Kore’nin topçu atışı denemeleri ve hoparlörlerden propaganda yayınları yaparak sınır yakınında düşmanlığı kışkırttığı ifade edildi.

Güney Kore’ye atıfta bulunularak düşmana güçlü bir uyarı gönderildiği kaydedilen açıklamada, son zamanlarda yapılan denemelerin, Güney Kore ile ABD’nin ortak tatbikatına karşılık olarak yapıldığı vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.