Ana Sayfa Dünya İran’da protestolar sürüyor: Katıldığı konferansta yuhalandı, salonu terk etti

İran’da protestolar sürüyor: Katıldığı konferansta yuhalandı, salonu terk etti

89
0

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na göre, Hacı Nasır Tusi Üniversitesi’nde düzenlenen “13. Hükümet Sözcüsüyle Diyalog” başlıklı oturuma katılan Cehrumi, konuşmasını yaptığı sırada öğrencilerin sözlü ve alkışlı protestosuyla karşılaştı.

Öğrenciler, Mahsa Emini’nin ölümü sonrası başlayan gösterilerde sıkça kullanılan “Kadın, yaşam, özgürlük” ve “Kahrolsun diktatör” sloganlarının yanı sıra “Erkek, vatan, kalkınma” ve “Sözcü defol” sloganları attı.

Sloganlar nedeniyle konuşmasına devam edemeyen Cehrumi, “Kadın, yaşam, özgürlük ve ‘Erkek, vatan, kalkınma’ sloganlarını hayata geçirmek için çalışıyoruz. Diktatörün özelliklerinden biri muhalifine konuşma izni vermemesidir. Herkes görüşünü belirtsin ben de düşüncemi söyleyeyim.” dedi.

Cehrumi, protestoların durmaması üzerine konuşmasını yarıda bırakarak salonu terk etti.

İRAN’DA PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayıldı.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı ise (HRANA) yayınladığı raporda 17 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında 32’si çocuk 26’sı güvenlik görevlisi olmak üzere 233 kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürmüştü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.