Ana Sayfa Dünya BM’den Türkiye’nin de dahil olduğu tahıl koridoru anlaşması ile ilgili açıklama

BM’den Türkiye’nin de dahil olduğu tahıl koridoru anlaşması ile ilgili açıklama

50
0

Ukrayna’nın tarım ürünleri ihracatına tekrar başlamasına imkan veren tahıl koridorunun gözetiminden sorumlu merkezin Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü, denetim bekleyen çok sayıdaki tahıl gemisinin sayısının azaltılması için “çok daha fazlasının yapılması” gerektiğini ifade etti.

Tahıl koridorunu kullanan gemiler için trafik koordinasyonundan sorumlu Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin (JCC) BM mensubu sözcüsü Ismini Palla, tahıl taşıyan ancak denetim yapılmadığı için İstanbul açıklarında bekleyen gemi sayısının 150’yi aştığını ifade ederek, “JCC’yi oluşturan Rusya Federasyonu, Türkiye, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler temsilcileri bu sorunun farkında ve sayıların azaltılması için neler yapabileceklerini görüşüyorlar” dedi.

‘ÇOK DAHA FAZLASI YAPILMALI’

Gemilerin denetimini yapacak ekip sayısının dörtten beşe çıkarıldığını belirten Palla, buna rağmen “gemilerin zamanında, güvenli ve engellere takılmadan ilerleyebilmesi için çok daha fazlasının yapılması” gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında işgal etmesi ve limanları ablukaya almasının ardından dünyanın başlıca tahıl üreticilerinden Ukrayna’nın deniz yoluyla ihracatı durmuş, uluslararası gıda fiyatları hızla yükselmişti.

İki ülkenin Türkiye ve BM arabulucuğuyla tahıl koridoru anlaşması üzerinde mutabık kalmasının ardından yüksek miktarda Ukrayna tahılı tekrar uluslararası piyasalara sevk edilebilmeye başlamış ve fiyatlar düşmüştü.

Ancak Ukrayna’ya giriş ve çıkış yapan gemilerin artması İstanbul’da yapılan denetimlerin süresinin uzamasına, giderek daha fazla sayıda geminin İstanbul açıklarında beklemesine yol açtı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.