Ana Sayfa Dünya Avrupa’da grev ve protesto dalgası: En fazla grev hangi ülkelerde, Türkiye’de durum...

Avrupa’da grev ve protesto dalgası: En fazla grev hangi ülkelerde, Türkiye’de durum ne?

212
0

Avrupa’da giderek artan hayat pahalılığı sebebiyle protesto ve grevlerin sayısı hızla yükseliyor. Çalışanlar maaş ve iş koşullarında iyileştirme talebiyle sokaklara dökülüyor. Enerji fiyatlarının artması ve enflasyon hayat pahalılığını tetikledi. Ulaştırma alanında yaşanan grevler ise hayatı felç ediyor.

Peki, Avrupa’da hangi ülkede protesto ve grevler gerçekleşiyor? Son 30 yılda en çok hangi ülkelerde grev yaşandı? Grev, lokavt ve diğer iş anlaşmazlıklarından dolayı Türkiye’de çalışılmayan ortalama gün sayısı kaç?

Avrupa’da protesto ve grevlerin en çok görüldüğü ülkelerin başında Fransa geliyor. Başkent Paris’te geçtiğimiz hafta binlerce kişi yükselen fiyatlar sebebiyle sokağa döküldü. Bölgesel tren trafiğinde kesintiler yaşanırken sendikalar ülke çapında grev çağrısı yapıyor. Ülkedeki 56 nükleer reaktörün 20’si grevlerden etkilendi. Lüks kozmetik üreticisi L’Oreal çalışanları da daha yüksek maaş için seslerini yükseltiyor.

İngiltere’de ise demiryolu çalışanları yaz aylarından bu yana ara ara greve gidiyor. Tren ve metro seferlerinin aksaması ülkede hayatı olumsuz etkiliyor. 300 binden fazla üyesi bulunan ülkenin en büyük hemşire sendikası da greve gitmek için oylama yapıyor. Talepleri maaş artışı. Ülkede öğretmenler de protesto gösterisi düzenlemişti.

Almanya’da ise Lufthansa Havayolları’nın Eurowings firmasında pilotlar üç günlük grev başlattı. Belçika, Macaristan ve daha birçok ülkede çalışanlar artan enerji fiyatları, enflasyon ve hayat pahalılığı sebebiyle maaşlarında iyileştirme talep ediyor. Bu ülkelerde de gösteriler düzenleniyor.

En çok grev Fransa, Danimarka ve Belçika’da
Peki en çok hangi ülkede greve gidiliyor? Bu konuda ülkeler arası sağlıklı karşılaştırma yapmak hiç kolay değil. Çünkü tanım ve sektör farklılıklarının yanı sıra verilerin hazırlanması ve açıklanmasında da ihtilaflar yaşanıyor. Yine de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) çoğu zaman ülkelerin ulusal makamlarından aldığı veriler ışık tutuyor. Hesaplama ise bin işçi başına düşen yıllık ortalama çalışılmayan gün üzerinden gerçekleşiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.