Ana Sayfa Haberler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımına izin yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere ücretsiz yemek dağıtımına izin yok

51
0

Barınma sorununun yanında beslenme sorunuyla da karşılaşan öğrencilere muhalefet belediyelerinin yapmak istediği yemek yardımları engelleniyor. Son örnek İzmir’de yaşandı.

Öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Katip Çelebi Üniversitesi yönetimi izin vermedi.

Kampüse giremeyen belediye görevlileri üniversite kapısı önünde yemek dağıtımını sürdürdü. Yüzlerce metre kuyruk oluşturup yemek alan öğrenciler, kaldırımda yemek yedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Katip Çelebi Üniversitesi’nin “Kampüste öğrencilere ücretsiz yemek dağıtmak için izin almadılar” yönündeki açıklamasına ise belgeyle yanıt verdi. Belediye, paylaştığı belgede 10 Ekim 2022 tarihinde üniversiteden yemek dağıtımı için izin aldığını ifade etti. Yemek araçlarının üniversite kampüsüne gerekçe gösterilmeksizin alınmadığı belirtilen açıklamada, Katip Çelebi Üniversitesi yönetiminin izin talebimizi işleme alarak gerekli kolaylığı sağlaması halinde, öğrencilerimiz geçen yıl olduğu gibi yemek dağıtımlarından daha sağlıklı koşullarda faydalanabilecektir.

Konunun farklı alanlara çekilerek gereksiz tartışmalara zemin yaratılmasının tek beklentisi yemek hizmeti olan öğrencilerimiz adına bir fayda sağlamayacağı açıktır” denildi.

HER YERDE YOKSULLUK

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre eylülde yıllık enflasyon yüzde 83,45. Enflasyon Araştırma Grubu’ysa (ENAG) 12 aylık enflasyonu yüzde 186,27 olarak açıklamıştı. Enflasyonun rekor kırdığı bu dönemde aileler için çocuklarının okul ihtiyaçları da harcamalarda önemli bir yer tutuyor. Araştırmaya göre her 10 veliden sekizi çocuklarının eğitimine kaynak ayırabilmek için tasarruf yapmak zorunda. İzmir’de ise beslenme sorunuyla karşı karşıya olan öğrencilere İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtmak istediği yemeğe üniversite izin vermedi. Öğretmenler ise yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için iş bırakmaya hazırlanıyor.

AİLELER OKUL MASRAFLARINI KARŞILAYAMIYOR

IPSOS araştırmasına göre; ebeveynlerin yüzde 81’i okul harcamalarının yanı sıra diğer masrafları karşılayabilmek için bazı harcama kalemlerini de kısmaya çalışıyor. Bu kişilerin özellikle sosyal hayata yönelik kalemlerde tasarrufa gittiği görülüyor. Çocuğu okula giden ebeveynlerin yüzde 70’i okul masraflarının bütçelerini çok zorlayacak şekilde arttığını, yüzde 24’ü de ‘biraz’ zorlayacak şekilde arttığını söylüyor. Yani toplamda hemen hemen tüm ebeveynlerin bu seneki okul masrafları karşısında oldukça zorlandığı görülüyor. Okul masrafları karşısında zorlamayan ebeveynlerin oranı ise sadece yüzde 6. Fiyatlardaki artış karşısında zorlanan ebeveynlerin yüzde 67’si okul ile ilgili harcamaları da kısmak zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.