Ana Sayfa Dünya Dünyanın konuştuğu görüntülerin ardından Çin harekete geçti

Dünyanın konuştuğu görüntülerin ardından Çin harekete geçti

55
0

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi, dün düzenlenen kapanış oturumuyla sona ererken, Eski Çin Devlet Başkanı Hu Cintao’nun görevliler tarafından kolundan tutularak halefi Şi Cinping’in gözleri önünde dışarı çıkarılması gündemdeki yerini koruyor.

Salonda Şi Cinping’in hemen yakınında oturan Hu’nun, görevlilerin kolundan tutarak dışarıya çıkarma girişiminden memnun olmadığı görülmüştü.
Görüntüler kısa sürede sosyal medyada da gündem olurken, Çin’in Twitter versiyonu olan Weibo’da Hu ile ilgili yapılan tüm aramalar silindi. Ülkedeki tüm sosyal medyalarda Eski Çin Devlet Başkanı Hu ile ilgili bir haberin yer almaması devlet tarafından uygulanan sansürü gözler önüne serdi. Tüm dünyanın konuştuğu görüntüleri Çinli vatandaşların belki de büyük kısmı izleyemedi

Olayın ardından, Çin medyası, Hu’nun dışarı çıkarıldığında “kendini iyi hissetmediğini”, ancak biraz dinlendikten sonra “çok daha iyi” olduğunu iddia etti. Görüntülerin aksine Hu’nun ‘kendini iyi hissetmediği için dışarı çıkmak istediği’ öne sürülse de, yanlarına gelenleri gördüğünde Hu’nun yüzündeki şaşkınlık ifadesi aksini işaret ediyordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.