Ana Sayfa Dünya AKP rejiminin ‘sivil soykırım’ operasyonuna dünyadan tepkiler

AKP rejiminin ‘sivil soykırım’ operasyonuna dünyadan tepkiler

54
0

AKP rejiminin dün mağdurlara ve mağdur yakınlarına yardım yapan kişilere yönelik düzenlediği cadı avı operasyonuna tepkiler gelmeye devam ediyor.

Cezaevinde bulunan kişilerin çocuklarına ve KHK’lı olduğu için iş bulamayan yardıma muhtaç kişiler ve bu kişilere yardımda bulunan insanlara ‘sivil soykırım’ uygulayan AKP rejimi, hakkında gözaltı kararı verilen 704 kişiden 244’ü kadın olmak üzere 599 kişiyi gözaltına aldı.

Yapılan insanlık dışı operasyon Amerikalı birçok Kongre üyesinin de tepkisini çekti. Florida’nın 25. kongre bölgesi temsilcisi Mario Díaz-Balart sosyal medyadan tepkisini şöyle ifade etti:

“Bugün #Türkiye’de yüzlerce kişinin ifade özgürlüğüne yönelik başka bir ayıplı baskıyla tutuklandığına dair haberlerden rahatsızım. Hükümet ayrıca “dezenformasyonu” suç haline getirdi. Türkiye’de ifade özgürlüğüne ve siyasi düşünceye yönelik bu saldırılar sona ermelidir.”

İnsanlık suçu olarak nitelendirilebilecek operasyona tepki gösteren bir diğer Temsilciler Meclisi üyesi ise Brian Fitzpatrick oldu. Fitzpatrick, “Türkiye’deki Gülen takipçilerinin toplu gözaltılarını duyduğumda ümidim kırıldı. Bu tür siyasi zulmü kınıyor ve Türkiye’yi bu siyasi muhalifleri derhal serbest bırakmaya çağırıyorum. Türkiye’nin bir NATO müttefiki gibi davranmaya başlaması ve bu siyasi zulmü durdurması gerekiyor” dedi.

Kuzey Carolina ABD Senatörü Thom Tillis’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Türk hükümetinin 500’den fazla kişiyi tutuklamasının endişe verici olduğu ifade edildi ve insan haklarının uzun zamandır tüm NATO müttefikleri arasında paylaşılan bir değer olduğu vurgusu yapıldı.

Diğer bir kongre üyesi Eric Swalwell,
“#Türkiye’de Gülen takipçilerine yönelik toplu tutuklamaları şiddetle kınıyorum. Hiç kimse siyasi inançlarından dolayı yargılanmamalıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bu siyasi tutsakları serbest bırakmaya çağırıyorum. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye, insan haklarına ve demokrasiye olan bağlılığını korumalıdır” dedi.

Senatör Rick Scott, “Erdoğan’ın haydut rejimi korkunç istismarına devam ediyor. İnsan hakları ihlallerini haklı çıkarmak için vatandaşlarını haksız yere terörist olarak adlandırmasıyla ya da göçmenleri küçük düşürmesiyle, #Türkiye’deki rejim bir tiranlık modeli.

Amerikalı siyasetçilerin yanısıra 700’den fazla kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına Avrupalı vekillerden de tepki geldi. Avrupa Parlamentosu eski milletvekilliği Rebecca Harms, “#Türkiye’de toplu zulüm devam ediyor” dedi.

“Bu gözaltıların sayısı ürkütücü. 1 günde beş yüz kırk üç!
Tutukluların ailelerine yapılan gıda yardımlarının sözde gözaltı sebebi olması delilik.”

Refugees Unknown Genel Sekreteri Vonya Womack da operasyonlara tepki gösterdi ve Turkiye’de sessiz bir soykırım yaşandığını ifade etti:

“Politika yapıcılar ve ABD Hükümeti @POTUS, Erdoğan’a, hapishanedeki akrabalarına yiyecek/para gönderen 50’den fazla şehirden 700’den fazla masum insanı 1 günde hapse atmanın bir grubu ortadan kaldırmak için bir taktik olduğunu bildirmelidir.

Sessiz bir soykırım yaşanıyor.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.