Ana Sayfa Haberler Meriç’i geçerken kaybolan genç mühendisten 38 gündür haber yok

Meriç’i geçerken kaybolan genç mühendisten 38 gündür haber yok

54
0

Yunanistan’a ulaşmak isterken Meriç nehrinde bottan düşen genç mühendis Yunus Emre Ayyıldız’dan, 38 gündür haber alınamıyor. Umudunu canlı tutan Himmet Ayyıldız, kardeşinden gelecek haberi bekliyor.

Himmet Ayyıldız, Meriç’i geçerken bottan düşüp kaybolan kardeşi Yunus Emre’nin bulunması için Yunan ve Türk makamları nezdindeki çabalarını sürdürüyor.

YENİ BİR ARAMA İÇİN DİLEKÇE VERİLDİ

Gelişmeleri Bold Medya’ya anlatan Himmet Ayyıldız, Niğde’de oturan ailesinin Türk makamlarına yaptığı başvuru sonucu, Meriç’te 72 saat süren arama yapıldığını söyledi. ”O aramada ekipler bir bulguya rastlayamadı. Babam, Meriç nehrindeki balık kolonilerinin hareketlerinin incelenerek yeni çalışma başlatılmasını isteyen bir dilekçe daha yazdı” diyen Ayyıldız, bu girişimle kardeşinin geçtiği bölgede cesede rastlama ihtimalinin araştırılacağını belirtti.

YUNAN MAKAMLARINDAN CEVAP GELMEDİ

Kardeşinin akıbetine dair Yunan makamlarından henüz bir cevap alamadığını aktaran Himmet Ayyıldız, ”Avukatımıza, ‘Bir sonuç alınırsa size haber vereceğiz’ dendi. Ötesini bilmiyoruz. Gerek Yunanistan’da gerek Avrupa’da faal aktivistlerle iletişimdeyim. Onlar da destek olmakla birlikte beni Yunan otoritelerine yönlendiriyor” ifadelerini kullandı.

“UMUDUMUZU DİRİ TUTUYORUZ”

Meriç bölgesindeki morglarda kardeşine benzer bir cesedin bulunmamasını hayra yoran Himmet Ayyıldız, duygularını ”İçimizde hala bir umut var. Belki hücrede tutuluyordur, sığınmacı olduğu için bilgi verilmiyordur. Bir gün sesini duyacakmışız gibi bir hissi içimizde taşıyoruz” dedi. Ayyıldız, anne ve babasının da aynı umutla haber beklediğini kaydetti.

ÖĞRENCİYKEN TUTUKLANDI

27 yaşındaki Yunus Emre Ayyıldız, Konya’da mühendislik okurken tutuklandı. Cezaevinden çıktıktan sonra memleketi Niğde’ye yatay geçiş yaparak eğitimini tamamlayan Ayyıldız’a, örgüt üyeliği suçlamasından 7 yıl 6 ay ceza verildi.

Bir süre babasının deri işleme atölyesinde çalışan genç mühendis, cezası onanma aşamasına gelince ülkeyi terk etmek istedi.

Kardeşiyle çıktığı yolculukta onu Yunanistan’a taşıyan bot, Meriç’te alabora oldu. Dengesini kaybederek suya düşerken “Ben yüzme bilmiyorum” diye bağıran genç mühendisten, 9 Eylül gecesinden bu yana haber alınamıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.