Ana Sayfa Haberler Hakim Kemal Alver ile Galip Öztürk’ün ilişkisini çıkaran gazeteciye para cezası

Hakim Kemal Alver ile Galip Öztürk’ün ilişkisini çıkaran gazeteciye para cezası

59
0

Türkiye’de cinayete azmettirmekten müebbet hapis cezası onanmasının ardından Gürcistan’a kaçan organize suç örgütü lideri Metro Holding sahibi Galip Öztürk’ü ziyaret eden Adalet Komisyonu Başkanı Hâkim Kemal Alver HSK tarafından ihraç edilirken skandalı ortaya çıkaran gazeteci Berat Gonca 8 bin 320 TL para cezasına çarptırıldı. HSK tarafından görevden alınan Kemal Alver’in Metro Holding’de işe başladığı öğrenildi.

Dönemin Samsun Adalet Komisyonu Başkanı olan Hâkim Kemal Alver, firari suç örgütü lideri Galip Öztürk’ü kaçak olduğu Gürcistan’da ziyaret etti. Ziyaret sırasında hatıra fotoğrafını çekme görevi ise Hâkim Alver’e düştü. Fotoğrafı çeken Alver, farkında olmadan karşıdaki aynaya yansıdı. Öztürk bu fotoğrafı sosyal medyasında paylaşınca Samsun’da yayın yapan Samsun Etik Haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Berat Gonca ekran görüntüsünü aldı ve fotoğrafta aynaya yansıyan kişinin Hâkim Alver olduğunu ortaya çıkardı.

Haber daha sonra ulusal medyaya da yansıdı ve hâkim Alver Hâkim ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından görevden alındı. Hâkimin görevden alınması ulusal basının neredeyse tamamı tarafından haberleştirildi. Alver, görevden alındığını haberleştiren gazetecilerden sadece olayı ortaya çıkaran Berat Gonca’ya dava açtı. Önceki gün görülen davada Samsun 5. Asliye Mahkemesi, Samsun Etik Haber’in Genel Yayın Yönetmeni Berat Gonca’ya 8 bin 320 lira ceza verdi.

HÂKİM ALVER METRO’DA İŞE BAŞLADI

Açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılan Alver, emekli olarak Samsun Barosu’nda avukatlığa döndü. Ardından da Galip Öztürk’ün onursal başkanı olduğu ve kızlarının yönettiği Metro Holding’de işe başladığı aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olduğu ortaya çıktı. Galip Öztürk’ün tutuklu yargılandığı Gürcistan’da duruşmasının olduğu gün Alver Metro Holding çalışanlarıyla Gürcistan’dan fotoğraf yayınladı.

GONCA: ‘BU CEZA TÜM BASINA VERİLMİŞTİR’

Aldığı ceza ile ilgili açıklama yapan Berat Gonca, “Verilen ceza tarafıma değil gazetecilik mesleğine verilen bir cezadır. Yapılan haber doğru çıkmış ve HSK tarafından Kemal Alver görevden alınmıştır. Bizde haberin devamlılığı açısından HSK tarafından görevden alınma olayını da haberleştirdik. Alver yayından kaldırılan haberin tekrar gündeme getirildiği gerekçesiyle hakkımızda suç duyurusunda bulunmuş ve neticede tarafımıza söz konusu mahkeme tarafından 8 bin 320 TL para cezası verilmiştir. Anlaşılıyor ki, bu sansür yasası yürürlükte olsaydı tarafımızı tutuklu yargılayacaklardı” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.