Ana Sayfa Haberler F-35’ten ümit kesildi: Lobi şirketiyle anlaşma sonlandırıldı

F-35’ten ümit kesildi: Lobi şirketiyle anlaşma sonlandırıldı

92
0

Türkiye’nin S-400’ler nedeniyle çıkarıldığı F-35 programına dönmek için ABD’de Arnold and Porter şirketi üzerinden yürüttüğü lobi faaliyetini bir buçuk yılın ardından sonlandırdığı ortaya çıktı. Şirkete 2.5 milyon dolar ödendi.

AKP Hükumeti F-35 uçaklarından ümidini kesti. Türkiye adına ABD’de F-35 temasları yürütmesi için 2.5 milyon dolar ödenen lobi şirketiyle yapılan sözleşme sonlandırıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) iştirakı Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ (SSTEK) ABD merkezli hukuk şirketi Arnold and Porter’la geçen yıl şubat ayında “Türkiye’nin F-35 programında kalmasını sağlamak” için 750 bin dolar karşılığında altı ay süreli danışmanlık hizmeti sözleşmesi imzalamış, bu sözleşme geçen yıl ağustos ayında bir yıllığına 1.5 milyon dolar karşılığında uzatılmıştı.

LOBİ İÇİN 2.5 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Buna karşın Arnold and Porter şirketi, ABD Adalet Bakanlığı’na eylül ayında SSTEK ile yapılan danışmanlık sözleşmesinin 16 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla sona erdiğini ve yeni bir anlaşmanın imzalanmadığı bildirildi. 2.5 milyon dolar maliyetle bir buçuk yıl devam eden sözleşme, şirkete “SSB’nin ve yüklenici Türk şirketlerin F-35 programında kalmasını sağlamak için bir strateji önermek” ve “SSB’nin programda kalmasının önemini anlatmak için F-35 programının ticari ortak ve paydaşlarına ulaşmak” görevlerini veriyordu.

MUHATAP ABD KONGRESİYDİ AMA AKP ŞİRKETLERLE TEMASA GEÇTİ

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması ve geri dönüşü ABD yönetimi ve ABD Kongresi’nde lobiyi gerektiriyordu. Ancak AKP Hükumeti, Arnold and Porter ile yapılan sözleşmeyle sadece şirketler nezdinde lobi yaptı. Bu da başarısız oldu.

F-35 İÇİN HARCANAN 1.4 MİLYAR DOLAR NE OLACAK?

ABD, 2021 yılı savunma bütçe yasasına konulan bir maddeyle Türkiye’nin F-35 programına dönüşünü S-400’lerden vazgeçmesi şartına bağlamıştı. Türkiye, F-35’lerin engellenmesinden dolayı ABD’den geçen yıl 40 adet yeni F-16 ve modernizasyon kiti talebinde bulunduğunda F-35 programı için harcanan yaklaşık 1.4 milyar dolarlık tutarın F-16 alımına aktarılması isteyeceğini gündeme getirmişti. Ancak bu görüş daha sonra yeniden kamuoyuna duyurulmadı. ABD’nin F-16 satışına onay vermesi durumunda ödemenin yapılması ve F-35’ler için harcanan tutar konusunun ayrıca ele alınması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.