Ana Sayfa Haberler AKP rejiminden büyük cadı avı: 543 gözaltı

AKP rejiminden büyük cadı avı: 543 gözaltı

101
0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cemaatin mali yapılanması bahanesiyle başlatılan Gazi Turgut Aslan Operasyonu’nda hakkında gözaltı talimatı verilen 704 kişiden şu ana kadar 543’ünün gözaltına alındığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 59 ilde gerçekleştirilen Gazi Turgut Aslan Operasyonu’nda şu ana kadar 543 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Cezaevinde bulunan kişilerin çocuklarına ve KHK’lı olduğu için iş bulamayan kişilere maddi yardımda bulunan 704 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu belirten Soylu, yurt dışından düzenli olarak para transferi gerçekleştirildiğini iddia etti.

Sistematik ve düzenli para aktarımıyla ihtiyaç sahibi kişilere ayda 3 ila 6 bin lira yardım yapıldığını tespit ettiklerini söyleyen Soylu, yardımların kargo veya bankamatik üzerinden gerçekleştirildiğini söyledi.

Sistematik ve düzenli para aktarımıyla ihtiyaç sahibi kişilere ayda 3 ila 6 bin lira yardım yapıldığını tespit ettiklerini söyleyen Soylu, yardımların kargo veya bankamatik üzerinden gerçekleştirildiğini söyledi.

Soylu şunları söyledi:

”Burada MASAK Başkanlığı’nın operasyondaki katkısı, Emniyet birimlerinin her birinin ayrı ayrı başarılı takip ve operasyonel anlayış sonucunda sistematik ve düzenli para aktarımı tespit edilmiştir. Örgüt mensuplarına 3- ila 6 bin lira arasında yurt dışındaki örgüt yöneticiler tarafından Türkiye’deki örgütün ayakta tutulabilmesi ve örgütün finansal yapısının devam ettirilebilmesi için aktarılan sistem.

704 GÖZALTI KARARI

Deşifre edilen finans aktarım yöntemleri arasında belirttiğim gibi kartsız işlem, kargo içine gizleyerek ve fiziki buluşma ile sağlandı. 704 gözaltı talimatı alındı, 543 kişinin gözaltısı gerçekleşti.

Biz bunu niye sabah söylemedik, bir şafak baskını yapılmadı. Sebebi çok gizlilik içinde yürütülen bir soruşturma. Bizim teknik cihazlarına, özellikle telefonlarına ihtiyacımız vardı. Şu ana kadar çoğunu sağladık, Gazi Turgut Aslan Operasyonu 59 ilde eş zamanlı olarak icra edilmiştir. Operasyonla ilgili diğer ayrıntılar basınla paylaşılacaktır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.