Ana Sayfa Dünya Rusya bir kez daha Ukrayna’nın başkenti Kiev’i vurdu

Rusya bir kez daha Ukrayna’nın başkenti Kiev’i vurdu

39
0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlenen saldırılar nedeniyle şehirde patlamalar meydana geldi. Ukrayna, Rus güçlerinin sabah erken saatlerde düzenlediği saldırılarda kamikaze dronlar kullandığını açıkladı.

Saldırılarda 1 kadının öldüğü, yaralı üç kişinin hastaneye kaldırıldığı ve bir kişinin de halen enkaz altında olduğu duyuruldu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, pazar akşamından bu yana 37 Rus dronun vurulduğunu ve silahların yüzde 85’nin hedefi bulmadan etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Ukrayna’nın karşı saldırı başlatmasının ardından ele geçirdiği toprakları kısmen kaybeden Rus yönetimi bir kez daha başkent Kiev’i vurdu.Son olarak 10 Ekim’de başkent Kiev dahil 41 ayrı noktayı füzelerle vuran Moskova yönetimi bu kez kamikaze dronlar kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, saldırılar sonrası halka çağrı yaparak sığınıklarda kalmalarını istedi.Kiev Belediye Başkanı Vitaly Kliçko sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, başkentin Şevçenski bölgesinde iki ayrı patlama yaşandığını belirtti.

Kiev Bölgesel Askeri İdaresi Başkanı Oleksiy Kuleba ise Kiev sakinlerinden hava alarmlarını dikkate almaları çağrısı yaptı.

Saldırıların neyle gerçekleştirildiğine veya can kaybı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.Rus güçleri 10 Ekim’de de Kiev’e bir dizi saldırılar düzenlemişti.

Donbas’da şiddetli çatışmalar

Rusya’nın ilhak ettiğini açıkladığı Donbas bölgesinde yer alan iki kent yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandığı açıklandı.Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Donetsk and Luhansk civarlarında çatışmaların şiddetlenerek sürdüğünü duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise güneye doğru ilerlemek için saldırı başlatan Ukrayna güçlerinin püskürtüldüğünü ifade etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.