Ana Sayfa Dünya Riyad, Washington’un Kiev’e karşı ‘Moskova’nın yanında yer aldığı’ suçlamasına karşı çıktı

Riyad, Washington’un Kiev’e karşı ‘Moskova’nın yanında yer aldığı’ suçlamasına karşı çıktı

70
0

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman, OPEC+ grubunun petrol üretimini azaltma kararının tamamen ekonomik gerekçelerle alındığını ve karardan dolayı Suudi Arabistan’ın Ukrayna’ya karşı Rusya’nın yanında yer almakla suçlanmasına şaşırdıklarını belirtti.

Savunma Bakanı Bin Selman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna-Rusya savaşında Suudi Arabistan’ın Moskova’nın yanında yer almakla suçlanmasına şaşırdık. Bu asılsız suçlamaların Ukrayna hükümetinden gelmediğini belirtmekte fayda var. OPEC+ grubunun kararı tamamen ekonomik gerekçelerle alınmış olsa da bazıları Suudi Arabistan’ı Rusya’nın yanında yer almakla suçladı.” ifadelerini kullandı.

Prens Bin Selman açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı: “İran da OPEC üyesi, yani bu Suudi Arabistan’ın aynı şekilde İran’ın yanında yer aldığı anlamına mı geliyor?”

Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl el-Mezrui, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+’da alınan petrol üretimini düşürme kararının teknik bir karar olduğunu ve üye ülkelerin tümünün ortak onayıyla alındığını belirtti.

Twitter’daki hesabından paylaşım yapan Mezrui, petrol üretiminin düşürülmesi kararına ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi. Mezrui, bazılarının kararı siyasi olarak niteleme çabasında olduğunu ifade etti. Kararın siyasi değil teknik olduğunu aktaran Mezrui, ayrıca kararın üye ülkelerin tümünün ortak onayıyla alındığını kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise dün CNN televizyonuna verdiği mülakatta, ABD Başkanı Joe Biden’ın, OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini azaltma kararından dolayı Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden değerlendirirken acele etmeyeceğini ve “metodik” olacağını söyledi.

Sullivan, CNN’deki “Birliğin Durumu” programına verdiği mülakatta, “Başkan aceleci davranmayacak. Metodik, stratejik hareket edecek ve Kongre’deki her iki partinin üyelerine danışmak için zaman ayıracak.” diye konuştu.

Biden’ın Kongre üyeleri ile yüz yüze oturup seçenekler üzerinde tartışacağını belirten Sullivan, OPEC+ kararı nedeniyle Suudi Arabistan’a verilecek cevaplar arasında ABD güvenlik yardımındaki değişiklikleri de içerebileceğini kaydetti.

Jake Sullivan, gelecek ay Endonezya’da yapılacak G20 zirvesinde, Biden’ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmeyi planlamadığı bilgisini de paylaştı. G20 Zirvesi 15-16 Kasım’da Endonezya’nın Bali Adası’nda yapılacak.

OPEC 5 Ekim’de ne kararı almıştı?

Biden, Veliaht Prens Bin Selman ile en son 15 Temmuz’da Cidde’deki Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında bir araya gelmişti.Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, 5 Ekim’de Viyana’da düzenlenen toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.