Ana Sayfa Dünya Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi hayat pahalılığını protesto etti

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi hayat pahalılığını protesto etti

49
0

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kişi yükselen enflasyon ve hayat pahalılığını protesto etmek için sokaklara çıktı.Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) lideri Jean-Luc Melenchon’un çağrısıyla düzenlenen protestoya, Yeşiller ve sol kesimleri temsil eden Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği (Nupes) de destek verdi.

Yerel saat ile 14.00’te Millet Meydanı’ndan (Place de la Nation) yürüyüşe başlayan göstericiler, Bastille Meydanı istikametinde ilerliyor.

Eyleme Lille, Marsilya, Rouen gibi farklı kentlerden gelen eylemciler de katıldı. Ayrıca Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Annie Ernaux da göstericiler arasında yer aldı.

Göstericiler, maaşların artması, iklim değişikliğiyle mücadelede daha aktif bir politika izlenmesinin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının başlıca vaatlerinden tartışmalı emeklilik reformundan vazgeçilmesini talep ediyor.

Göstericiler ayrıca enerji, temel mallar, vergilendirme artışlarının durdurulması ve yükselen enflasyonun etkisini azaltacak diğer adımların atılmasını istiyor.

“İddiamızda çoktan başarılı olduk. Bu sadece bir başlangıç.” diyen LFI milletvekili Aurelie Trouve, kortejin en ön safında yer aldı.

Bu arada organizatörlere göre, “Paris’te hayat pahalılığına karşı yürüyüşe 140 bin kişi katıldı.Emniyet birimleri ise katılımcı sayısının 30 bin civarında olduğunu belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.