Ana Sayfa Ekonomi “Asgari ücret, 9 bin liranın üstünde olacak”

“Asgari ücret, 9 bin liranın üstünde olacak”

68
0

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam, asgari ücrete yüksek bir zam beklendiğini söyledi.

Mesele Ekonomi kanalında Ankara kulislerinde konuşulanları aktaran Sağlam, “9 bin liranın üstünde bir asgari ücret bekleniyor. Bu beklentileri düşürmek için bir süredir çalışıyorlar. Cumhurbaşkanı’nın söylediği de bu kapsamda değerlendirilebilir. Başka tatlandırıcılar koyarak asgari ücreti daha düşük tutma eğilimine girebilirler. Ne olabilir tatlandırıcılar? İlk akla gelen en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkartılması konuşuluyor. Daha kalıcı bir çözüm olarak yılbaşında yeni zam verdikten sonra üç ayda bir, ayda bir yeni zamlar mı düşünülecek henüz bilemiyoruz.” dedi.

Sağlam, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan esnafa kredi desteği için “tersine servet transferinin başlangıcı” olarak görmek gerektiğini belirtti. Ekonomi yazarı Sağlam, “Şimdiye kadar, son 2-3 yılda hükûmet ciddi bir biçimde çalışanlardan, esnaflardan üst kesimlere gelir transferi yaptı. Seçim öncesi tersine bir gelir transferi olması planlıyor. Esnafa verilecek 100 milyar liralık kredi bu kapsamda değerlendirilebilir.” ifadelerini kullandı.

“İkinci bir S-400 vakası olabilir”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘Türkiye gaz merkezi olsun’ önerisinin ise kendisinin konuştuğu kaynaklar tarafından “Putin elimize bomba koydu” şeklinde yorumlandığını aktardı. Sağlam, “Enerji uzmanlarına göre Putin’in Türkiye’nin enerji merkezi olmasıyla ilgisi yok. Bir zarf atıyor, asıl amacı ise Avrupa. Mavi Akım ve Türk Akım’ın kapasitesini genişletip Avrupa’ya gaz satmak istiyor. Özellikle de kendine yakın duran Avrupa ülkelerine gaz satmak istiyor” diye konuştu.

Erdal Sağlam, Putin’in önerisinin yüksek maliyetli ve kısa sürede bitirilemeyecek LNG terminali ya da yeni boru hatları yoluyla gerçekleştirilebileceğini ancak Türkiye’den gidecek gazın Avrupa için çok küçük bir miktar olarak kalacağını sözlerine ekledi. Ayrıca, 4-5 yıl sonra yeşil enerjiye geçişle beraber doğalgazın öneminin azalacağını ve Putin’in önerisinin ikinci bir S-400 olayı olabileceğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.