Ana Sayfa Haberler Billur Kalkavan kansere yenik düştü

Billur Kalkavan kansere yenik düştü

67
0

Yaklaşık 6 aydır akciğer kanseri tedavisi gören oyuncu ve sunucu Billur Kalkavan, 59 yaşında hayata veda etti. Kalkavan’ın ölümünü meslektaşı Hamdi Alkan duyurdu. Alkan, “Çok üzgünüm… Işıklar içinde uyu canım Billur” dedi.

Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Billur Kalkavan, geçtiğimiz sene Haberler.com’un YouTube stüdyosunda çocukluk hayalinden bahsetmişti. Yalnız kalmayı çok sevdiğini söyleyen oyuncu, “Bütün çocukluk hayalim Robinson Crusoe gibi bir adada tek başına yaşamaktı” demişti.

Geçtiğimiz mayıs ayında akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıkan 59 yaşındaki Billur Kalkavan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ölümüyle sevenlerini yasa boğan Kalkavan’ın çocukluk hayali yeniden gündeme geldi.

“ÇOCUKLUK HAYALİM BİR ADADA TEK BAŞINA YAŞAMAKTI”

Haziran 2021’de Gökay Kalaycıoğlu’nun sunumuyla Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programına konuk olan sevilen oyuncu, çocukluk hayalinden bahsederken şunları söylemişti: “Bütün çocukluk hayalim Robinson Crusoe gibi bir adada tek başına yaşamaktı. Bunu istediğimde 20 yaşında falandım. Yalnız kalma isteğim insanları sevmemekle alakalı değil. Bu tamamen bir yapı. Bir kardeşim var ama çocukluğum çok büyük bir evde geçti. Bir de akrep burçları yalnız kalmayı çok sever. Tek başına kalmak da biraz cüret isteyen bir şeydir. Huyum bu… İnsan sevmiyor değilim, sadece tek başınalığı çok seviyorum. Buğra ile de anlaşmamız var. O da haftanın 1-2 günü beni yalnız bırakır.”

SON DURUMUNU ANLATMIŞTI

Kanser tedavisi görmeye başladıktan sonra zorlu süreci gözlerden uzak bir şekilde geçiren Kalkavan, sosyal medya hesabından sağlık durumuyla ilgili sık sık paylaşım yapıyordu. Son olarak eylül ayında kemoterapi aldıktan sonra hasta yatağından paylaşım yapan Kalkavan “Çok iyiyim, her gün daha iyiye gidiyorum. Sonuçlar da güzel çıkıyor. Merak edecek hiçbir şey yok, iyileşiyorum. Kafamdan saç bile çıkıyor da ben kendim kazıtıyorum daha güzel olmadığı için henüz. Yani atlatıyorum ben bu meseleyi” demişti.

BİLLUR KALKAVAN KİMDİR?

Billur Kalkavan 2 Kasım 1962 yılında İstanbul Beylerbeyi’nde dünyaya geldi.

Abdülmecid’in en büyük oğlu Zülüflü İsmail Paşa’nın torunu olan Billur Kalkavan’ın annesi Nuyan Hanım, babası armatör Nazım Kalkavan’dır. Rıza adında kardeşi vardır. Kadıköy Maarif Koleji’nde eğitim gördü, liseyi okuduğu sırada okulu bıraktı. 1984’te Amerika’da lise bitirme imtihanlarına girdi. Lise öğrenimine Kadıköy Anadolu Lisesi’nde başlasa da ilk senesinde sınıfta kalınca lise eğitimini ABD’de tamamladı ve Kaliforniya Üniversitesi’nden psikoloji dersleri aldı.

16 yaşında Mudo’da çalışmaya başladı. Sonra da Ömer Çavuşoğlu ve Ahmet Kozanoğlu’nun şirketlerinde devam etti. 18 yaşında Güneş Gazetesi’nde Güneri Civaoğlu’nun sekreteri olarak çalıştı.

Sinemadaki ilk rolünü, 1969 tarihli “Ayrı Dünyalar adlı” filmde canlandırdı. 1969 yılında Ayrı Dünyalar filminde Erol Taş’ın canlandırdığı kötü adam tarafından fidye için kaçırılan bir çocuğu oynadı.

1980 yılından itibaren tiyatroya ağırlık verdi. 2000 yılında ”Marion ile Muhammed” adlı tiyatro oyununda oynadı. 2010 yılında TürkMax ekranlarında ‘Konuşmazsak Çatlarım’ adlı programı sundu. 2011 yılında Turkcell reklamında oynadı. 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve çekimleri Kenya’da yapılan Trophy Türk adlı yarışma programında yer aldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.