Ana Sayfa Ekonomi Kiracısını evden çıkarmak isteyen ev sahiplerinden yeni yöntem: Banka hesaplarını kapatıyorlar

Kiracısını evden çıkarmak isteyen ev sahiplerinden yeni yöntem: Banka hesaplarını kapatıyorlar

81
0

Fahiş kira sorunu devam ediyor. Kiracıları evden çıkararak yüksek fiyata evlerini kiralamak isteyen ev sahipleri yeni bir yöntem buldu. Ev sahipleri “Kiram ödenmiyor” demek için kiranın ödendiği banka hesabını kapatıyor. Daha sonra Kiracı, ev sahibi tarafından “Kiramı ödemedin, evi tahliye et” ihtarnamesiyle karşılaşıyor.

Ev sahipleri evlerini yüksek fiyata kiralayabilmek için “Kiram ödenmiyor” diyerek kiranın ödendiği banka hesabını kapatmaya başladı.

Hürriyet’ten İsmail Arı’nın haberine göre, hesap kapatıldığı için kirasını ödeyemeyen ya da kira ücretini gönderdiği halde ödenmediğinin farkında olmayan kiracı, ev sahibi tarafından “Kiramı ödemedin, evi tahliye et” ihtarnamesiyle karşılaşıyor. Gayrimenkul Hukukçusu Ümit Yasin Kısa, hesap kapatma örneklerinin birkaç aydır çok fazla yaşandığının altını çizdi. Kısa, “Öncelikle ev sahibinin iyi niyetli olmayacağını belirtmek gerekli. Ev sahibinin mahkemeye başvurması halinde mahkeme tarafından ev sahibinin iddiaları geçerli sayılmayabilir. Ancak burada önemli olan kiracının kira borcunu ödemeye niyetli olduğunu kanıtlaması ve bunun için hukuki adımları atmış olması” dedi.

Kısa, şöyle devam etti:

“Ev sahibinin sözleşmede yazan banka hesabını kapatması halinde yeni banka hesabını kiracısına bildirmesi gerekiyor. Aksi takdirde kiracı bunu mahkemeden talep edebilir. Bu gibi hususlar elbette somut olaya göre belirlenebilecek. Bu halde mahkeme, gerçekten ev sahibinin gerekli hususları yerine getirip getirmediğine bakacak ve kiracının kira ödemelerini isteği dışında ödeyememesi hali var mı araştıracak.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.