Ana Sayfa Dünya İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng görevden alındı

İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng görevden alındı

55
0

İngiltere’de açıkladığı vergi indirimleri ve teşvikler sonrası piyasaları sarsan Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, Başbakan Liz Truss tarafından görevden alındı.

İngiltere hükümetinin ekonomi politikaları nedeniyle piyasalarda yaşanan kargaşa maliye bakanının görevden alınması ile sonuçlandı.

BBC, İngiltere Başbakanı Liz Trus’ın geçtiğimiz haftalarda açıkladığı mini bütçe ve vergi kesintileri ile piyasaları sarsan Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’i görevden aldığını duyurdu.

Öte yandan The Times’ın bugünkü haberine ayrıca piyasaları rahatlatmak amacıyla bu hamleyle birlikte mini bütçenin bazı kısımlarında da düzeltmeler yapılarak kurumlar vergisinin tekrar artırılabileceği belirtildi. Habere göre bakan kısa süre içinde başbakanla görüşecek ve kamuoyuna açıklamalarda bulunacak.

VERGİ İNDİRİMLERİNDE GERİ ADIM

The Times’a Konu ile ilgili bilgi veren bir hükümet kaynağı, kurumlar vergisinin artacağını, ancak vergi miktarının yüzde 25’ten daha az olabileceğini söyledi. Kaynak ayrıca mini bütçedeki diğer önlemlerin yakında geri alınabileceğini belirtti.

Öte yandan maliye bakanlarının ve merkez bankası başkanlarının toplantısı için ABD’de bulunan Kwarteng’i uçuşunu Flightradar24 web sitesinden binlerce kişinin takip etmesi de dikkat çekti. Ayrıca bakanın dönmesi gerekenden bir gün önce Londra’ya döndüğü belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Kwarteng 23 Eylül’de vergi indirimlerini de içeren 45 milyar sterlinlik bir mali teşvik paketi sunmuş, paketin ardından piyasaların karışmasıyla birlikte teklifi yeniden gözden geçireceklerini duyurmuştu.

Kwarteng ve Başbakan Liz Truss, İngiltere ekonomisini büyümeye teşvik etmek için önlemlerin gerekli olduğunu savunurken BoE ve IMF bu paketin enflasyonu tetikleyeceği konusunda uyarılarda bulundu.

Planın ardından Sterlin/Dolar kuru 1,14 seviyelerinden 1,03’e kadar gerilerken İngiltere Merkez Bankası’nın müdahaleleri ile kur tekrar toparlandı.

Öte yandan hem başbakan hem de bakan parti kamuoyu yoklamalarında geride kalırken, diğer muhafazakar milletvekillerinden vergi indirimlerini ve kamu harcamalarındaki indirimleri bırakma çağrıları da devam etti.

İngilitere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, cuma günü tahvil alım programının sona ereceğine yönelik açıklamaların ardından İngiltere piyasalarında yaşanacak herhangi bir dalgalanmadan İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) sorumlu olacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.