Ana Sayfa Haberler Garo Paylan: Seçim Twitter, Facebook, Whatsapp’sız yapılabilir

Garo Paylan: Seçim Twitter, Facebook, Whatsapp’sız yapılabilir

44
0

HDP’li Garo Paylan, ‘sansür yasası’na ilişkin, “Yasa bir savcıya, BTK Başkanı’na; Twitter, Facebook, Whatsapp’ı kapatma yetkisi veriyor. Seçim Twitter, Facebook, Whatsapp’sız yapılabilir” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de kabul edilen sansür yasasına ilişkin, “Bir savcıya, BTK Başkanı’na; Twitter, Facebook, Whatsapp’ı kapatma yetkisi veriyor bu yasa. Bu seçimde Twitter, Facebook, Whatsapp’sız seçim yapılabilir” dedi. Paylan, Anayasa Mahkemesi’ne yasayı iptal etme çağrısında bulunarak “Anayasa Mahkemesi’nde hâlâ hakimler varsa Anayasa açıkça aykırı olan bu sansür yasasını durdurmalıdır” diye konuştu.

Paylan, dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 40 maddelik ‘sansür yasası’na ilişkin şunları söyledi:

“Dün sansür yasası Meclis’ten geçti. TBMM’nin bir üyesi olarak utanç duyuyorum. İktidar, zulüm üretiyor. Çözüm üretemeyen iktidarlar zulüm üretir. Çözüm üretemeyen tek adam rejimleri hatalar yaparlar. Bu hataları, demokrasilerde yargı, Meclis, basın gibi güçler durdurabilir.

‘MARİFETMİŞ GİBİ HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİYORLAR’

Dün ne yaptı Meclis? Saraydan ferman gelmiş, ‘Bu iktidar yanlış yapıyor diyenler var, bunları susturacağım’ diyerek sansür yasasına onay verdi Meclis. Utanç duyuyorum. Dün AKP ve MHP’li milletvekilleri, marifetmiş gibi, sansür yasasını geçirdik diye hatıra fotoğrafı çekiyorlar. Hiç mi utanmıyorsunuz? Sırıtıyorlar, gülüyorlar.

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NDE HÂLÂHAKİMLER VARSA’

Dün, Türkiye demokrasisi için kara bir gündür. Sansür yasası maalesef geçirildi. Sansür yasası, Anayasa’ya aykırı. Meclis fren olamadı, Anayasa Mahkemesi fren olabilir. Anayasa Mahkemesi’nde hâlâ hakimler varsa Anayasa açıkça aykırı olan bu sansür yasasını durdurmalıdır.

Anayasamız ifade özgürlüğünü emrediyor, bu sansür yasası ‘Gerçeğe aykırı bilgi verenleri hapse tıkacağım’ diyor. Gerçeği kim belirliyor? Saray belirliyor, İletişim Başkanlığı’ndaki dezenformasyon birimi belirliyor. Onlar ne derse gerçek olmuş olacak.

Burada emek veren siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız hapse gireceksiniz, biz siyasetçilere fezlekeler yağacak, bir tweeti retweet eden yurttaşlarımız soruşturmalarla karşı karşıya kalacak. Biz, TBMM olarak bu sansür yasasını durduramadık. Şimdi görev, Anayasa’yı korumak üzerine yemin etmiş Anayasa Mahkemesi’ndeki hakimlerdedir. Anayasa, ifade ve basın özgürlüğünü emrediyor. Anayasa Mahkemesi’ndeki üyeler, görevini yapmalı ve bu sansür yasasını iptal etmedir.”

Paylan sansür yasasının getirdiği bir diğer tehlikeyi de şöyle anlattı:

“Bu sansür yasası, Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye seçime giderken Twitter, Facebook, Whatsapp’sız seçime girebilmemize cevaz veriyor. Bu sansür yasası; Twitter, Facebook, Whatsapp’ın bu iktidar tarafından kapatılmasına cevaz veriyor. Yurttaşımız bir tweet attığında, diyelim ki ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç değil’ dedi. Tayyip Bey ne diyor, ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyor. Buna dezenformasyon dediğinde BTK Başkanı, savcı ‘Bunu çıkar’ diyecek, Twitter’a. Twitter ‘Çıkaramam’ diyecek. Bir savcıya, BTK Başkanı’na, Twitter, Facebook, Whatsapp’ı kapatma yetkisi veriyor bu yasa. Bu seçimde Twitter, Facebook, Whatsapp’sız seçim yapılabilir.”

‘ANAYASA MAHKEMESİ DERHAL GÜNDEMİNE ALMALI’

Paylan, sansür yasası Anayasa Mahkemesi’ne taşındıktan sonra, yasa görüşülmeden önce yaşanacak mağduriyetlerin nasıl giderileceğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Anayasa Mahkemesi, ivedilikle gündeme almalıdır. Anayasa’yı açıkça yok eden, ifade ve basın özgürlüğünü yok eden bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi derhal gündemine almalıdır. En büyük mağduriyet, korku imparatorluğunun kendini tahkim etmesidir. AKP, korku iklimi yaratmaya çalışıyor.

Anayasa Mahkemesi, sorumluluk alıp derhal bu yasayı iptal etmeli. İki; bu korku iklimine karşı cesaret göstermeliyiz. Gazetecilik suç değildir, yurttaşlarımızın bilgi alma hakkını sağlamaktır. Gazeteciler, bu iktidarın yanlışlarını kamuoyuna iletiyorlar.”

‘GEÇİM TORBASI DEĞİL, SEÇİM TORBASI’

Paylan, AK Parti’nin Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunduğu 48 maddelik torba yasa teklifine ilişkin, “Bir geçim torbası değil, seçim torbası” diyerek teklifi şöyle eleştirdi:

“AKP, yıllardır toplumsal taleplere kulaklarını tıkamıştı. Seçime doğru giderken seçimi kaybedeceklerini hatırladılar, şimdi EYT’liler akıllarını geldi. Şimdi, KYK borcu olan gençlerin seslerini duymaya başladılar. Milyonlarca genç eğitim almaya çalışıyor ama eğitim almaya çalışırken sosyal bir devlet olması gereken hükümetimiz, gençlerin sorunlarına kulaklarını tıkamıştı.

‘300 MİLYAR LİRA YOKSULDAN ALINIP ZENGİN AKTARILDI’

Bu yıl 300 milyar lira yoksuldan alınıp zengin aktarıldı, kur garantili mevduatla. ‘Yeniden kur garantili mevduatı uzatacağım’ diyor. Kaç para verecek biliyor musunuz? Dolar eğer 25 lirada kalırsa 500 milyar lira zengine aktarılacak; 30 lira olursa 700 milyar, 40 lira olursa 1 trilyon lirayı aktaracak.

HDP olarak, KYK borçlu gençlerin borcunun silinmesi için kanun teklifi verdik. Gençliğe borç değil burs verelim diyoruz. KYK borcu olan gençlerin ana para ve faiz borcunun silinmesini talep ediyoruz, bundan sonra da gençlerimize borç değil burs verelim diyoruz.

‘GENÇLERE BİR ÇAY, BİR SİMİDİ REVA GÖRMÜYORLAR’

Gençlere kaç para burs veriliyor? Bir ayda 850 lira. Allah’tan korkun, bir ayda 850 lira ile ayakta kalabilir mi? 850 lirayı güne vursanız kaç para yapar? Hepimiz öğrenci olduk. Bir günde 29 lira yapıyor. Diyor ki vicdansızlar, ‘Bir günde 29 lira ile geçineceksin’. Bir öğünde kaç lira yapıyor? 9 lira. Allah’tan korkun be. İstanbul’da bir simit 5 lira, bir çay 5 lira. Bu vicdansızlar, bir gence bir çay, bir simidi reva görmüyorlar.

Yapılması gereken, burs rakamını asgari olarak 4 bin liraya yükseltmektir. Gençlerin barınma sorununu da tamamıyla yeterli yurtlar yaparak çözmektir.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.