Ana Sayfa Haberler Elon Musk’tan Pentogan’a ‘Ukrayna’ya internet’ mektubu: Parasını siz ödeyin

Elon Musk’tan Pentogan’a ‘Ukrayna’ya internet’ mektubu: Parasını siz ödeyin

66
0

SpaceX tarafından Pentagon’a yazılan mektupta, şirketin artık Ukrayna’da Starlink uydu internet hizmetini finanse etmeye devam edemeyeceği bildirildi.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından Pentagon’a yazılan mektupta, şirketin artık Ukrayna’da Starlink uydu internet hizmetini finanse etmeye devam edemeyeceği bildirildi. Mektupta, Pentagon’un finansmanı devralmasını talep ettiği de aktarıldı.

Milyarder iş insanı Musk, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının hemen ardından SpaceX’in Starlink adlı uydu-internet sistemini Ukrayna’da devreye sokma kararı almıştı.

Haziran ayında ise SpaceX, işgalin ilk üç ayında Ukrayna’ya 15 bin Starlink kiti teslim ettiğini açıklamıştı.

Musk, cuma günü Twitter’da şu ana kadar Ukrayna’ya 20 bin Starlink uydu birimi bağışlandığını ve bunun SpaceX’e maliyetinin 80 milyonu bulduğunu söylemişti. Musk, yıl sonunda ise bu maliyetin 100 milyon doları aşacağını belirtmişti.

CNN International’ın elde ettiği belgelere göre, bu yardımlar Pentagon devreye girip milyonlarca dolar ödemediği sürece sona erebilir gibi görünüyor.

Alex Marquardt imzalı haberde, eylül ayında SpaceX tarafından ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) yazılan bir mektupta, şirketin artık Ukrayna’daki hizmeti finanse etmeye devam edemeyeceği bildirildi. Mektupta ayrıca Ukrayna hükümeti ve askeri kullanım için sunulan Starlink hizmetinin finansmanını Pentagon’un devralması talep edildi.

‘FİNANSE EDECEK DURUMDA DEĞİLİZ’

SpaceX’in hükümet satış direktörü tarafından kaleme alınan mektupta, “Ne Ukrayna’ya daha fazla terminal bağışlayacak ne de mevcut terminalleri belirsiz bir süre için finanse edecek durumda değiliz” ifadeleri yer aldı.

Şirketin iddialarına göre ise Ukrayna’da sunulan hizmetin maliyeti, yılın geri kalanında 120 milyon doları, önümüzdeki 12 ayda ise 400 milyon doları bulabilir.

Musk’ın Rusya-Ukrayna savaşı hakkında yorumları ve önerileri, Kiev’de büyük tepki ile karşılanmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.