Ana Sayfa Haberler Yargıtay’a ‘parti kontenjanlı’ atama skandalı: AKP’ye 6, MHP’ye 2, CHP ve İYİ...

Yargıtay’a ‘parti kontenjanlı’ atama skandalı: AKP’ye 6, MHP’ye 2, CHP ve İYİ Parti 2 üye ayrıldı

57
0

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu’nun Yargıtay’a üye seçiminde partilerle kontenjan pazarlığı yapıldığı ortaya çıktı. Yargıtay’a seçilen 10 üyeden 8’inin AKP iktidarına yakın Yargıda Birlik Platformu üyesi olması dikkat çekerken 10 üyenin belirleneceği seçimde AKP’ye 6, MHP’ye 2, CHP ve İYİ Parti’ye ise 2 kontenjan ayrıldığı ortaya çıktı.

Hâkimler ve Savcılar Genel Kurulu tarafından boşalan üyelikler için 10 hakim ve savcı Yargıtay üyeliğine atandı. Ancak seçimlere siyasi partilere ayrılan kontenjan damgasını vurdu. Yargıda siyasileşmeye neden olan pazarlıkla 10 Yargıtay üyesi için AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti kontenjanları arasında bölüştü.

DW Türkçe’nin ulaştığı bilgilere göre; HSK Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Alacahan, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Alpaslan Azapağası, Anayasa Mahkemesi Baş raportörü Hamit Yelken, hakim Döndü Deniz Bilir, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız, HSK Başmüfettişi Necmi Apaydın, Ali Murat Soylu, Deniz Gül, Nurullah Bodur 2020’de İdlib harekat bölgesinde rahatsızlanarak hayatını kaybeden Tuğgeneral Sezgin Erdoğan’ın eşi hakim Emine Erdoğan Yargıtay üyeliğine atandı.

Bekir Bozdağ’ın yeniden Adalet Bakanlığı koltuğuna oturmasının ardından “Yargıdaki birlik ruhu sürecek” açıklamasının da etkisiyle partilere kontenjan verildiği öğrenildi.

AKP’YE 6, MHP’YE 2, CHP VE İYİ PARTİ’YE 1’ER KONTENJAN VERİLDİ

Buna göre 10 üyenin belirleneceği seçimlerde AKP 6 kontenjan aldı. AKP’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’ye ise 2 üyelik verilirken muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti’ye ise 1’er üyelik kontenjan verildi.

CHP’ye verilen kontenjan kapsamında Yargıtay Savcısı Ali Murat Soylu, MHP kontenjanında hakimler Deniz Gül ve Nurullah Bodur, İYİ Parti’ye verilen kontenjan kapsamında ise HSK Başmüfettişi Necmi Apaydın Yargıtay üyeliğine seçildi.

10 ÜYEDEN 8’İ YARGIDA BİRLİK PLAFTORMUNA ÜYE

Bu arada Yargıtay’a seçilen 10 üyeden 8’inin AKP iktidarına yakın Yargıda Birlik Platformu üyesi olması dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.