Ana Sayfa Ekonomi Savcı adayı mülakat belgesine ulaştı: Bu kadar rezillik beklemiyordum

Savcı adayı mülakat belgesine ulaştı: Bu kadar rezillik beklemiyordum

93
0

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2019 yılında ‘onur öğrencisi’ olarak mezun olan avukat İsa Temur, Temmuz 2020 ve Haziran 2021 tarihlerinde olmak üzere iki kez Hâkim ve Savcı Adaylığı mülakatına girdi. Yazılı sınavlardan 86,3 ve 85,5 puan almasına rağmen, sözlü mülakatlardan gerekli olan 70 puana erişemediği için elendi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Temur, mülakat sonuçlarının içeriğini öğrenmek için CİMER’e başvurdu. Ancak talebi olumsuz cevaplandı. Temur, bu kez Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde talepte bulundu. Adalet Bakanlığı, Temur’un başvurusuna olumlu yanıt verdi ve mülakat aday değerlendirme tutanaklarının birer örneğini Cumhuriyet başsavcılığı aracılığıyla imza karşılığında Temur’a iletti.

MÜLAKAT SINAVINDA 7 KİŞİLİK HEYET

Mülakat tutanağına göre avukat Temur’un 24 Temmuz 2020 tarihinde girdiği ‘Hâkim ve Savcı Adaylığı Mülakatı’nda dönemin Hakimler Savcılar Genel Sekreteri, Ceza İşleri Genel Müdürü, Bakan Yardımcısı, Yargıtay Üyesi, Hukuk İşleri Genel Müdürü, Personel Genel Müdürü ve Teftiş Kurulu Başkanı’ndan oluşan 7 kişilik heyet yer aldı.

Temur mülakatta, ‘Muhakeme gücü’, ‘Bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade yeteneği’, ‘Genel ve fiziki görünüm, davranış ve tepkilerin mesleğe uygunluğu ve liyakati’, ‘Yetenek ve kültür’ ve ‘Çağdaş bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı’ olmak üzere beş başlıkta 20 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutuldu.

70 PUANI GEÇMESİN DİYE ÇOK UĞRAŞMIŞLAR

Hiçbir komisyon üyesi Temur’a toplamda 70’e ulaşacak puan vermedi. Bazı komisyon üyelerinin beş başlıkta da 12 puan vermesiyle toplamda 60’a ulaşan Temur, bazı üyeler tarafından ise 55, 65 gibi puanlar aldı ve sözlü mülakatı geçemedi.

Temur’un 8 Haziran 2021’de girdiği sözlü mülakat tutanaklarında da ilkine benzer bir durum ortaya çıktı. Yedi kişilik komisyonun üyelerinden bazıları tüm başlıklarda 12 olmak üzere toplamda 60 puan verirken, bazı üyeler ise toplamda 55 verdi ve Temur sınavı geçmesi için yeterli olan 70 puana erişemedi.

SAVCI ADAYI: KİME VE NEYE GÖRE BAŞARISIZ?

Sözlü mülakat tutanaklarını görünce şaşırdığını belirten İsa Temur, mülakat sürecinde yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: “Bana gönderdikleri belgeleri görmeden, bu rezilliğin bu kadar büyük boyutta olduğunu tahmin etmiyordum. Ben bile şaşırdım. İlk mülakatta 6 kişiydik, odaya tek tek aldılar. Bana bir tane hukuk sorusu sordular. Mülakat yaklaşık 1,5-2 dakika kadar sürdü. Tek bir kriterden bile objektif bir değerlendirme yapılması mümkün değilken maksimum iki dakikalık bir sürede beş farklı kritere göre değerlendirme yaptıklarını iddia ediyorlar. İkinci mülakatta da durum buydu. Mülakat sonuç belgesinde sadece kimlik bilgileriniz ve ‘Başarısız’ yazısı var. Neye göre, kime göre başarısız?”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.