Ana Sayfa Haberler EncroChat davasında karar bozuldu; AKP rejiminin ‘ByLock’ savunması tamamen çöp oldu

EncroChat davasında karar bozuldu; AKP rejiminin ‘ByLock’ savunması tamamen çöp oldu

51
0

Fransız Yargıtayı’nın EncroChat davasında verilen mahkumiyet kararını bozduğu ortaya çıktı. ‘EncroChat’ davası Türkiye’deki ‘ByLock’ soruşturmalarına büyük oranda benzerlikler göstermesi açısından önemli.

Fransız polisi 2017 yılında bir organize suç soruşturması başlattı. Şüpheliler tarafından kullanılan ve en az 60 bin kullanıcısı olan EncroChat isimli kriptolu mesajlaşma programına sızıldı ve soruşturma Avrupa çapında en az 1000 tutuklama ile sonuçlanıyor. Ancak güvenlik güçlerinin EncroChat sunucularına sızma işlemlerinde tıpkı Türkiye’deki ByLock soruşturmalarında olduğu gibi Ceza Usul Yasası ve adil yargılanma hakkındaki dair güvenceleri ihlal ettiği belirtilmişti.

TÜRKİYE, KENDİSİNİ ‘ENCROCHAT’ DOSYASIYLA SAVUNMUŞTU

EncroChat ve ByLock soruşturmalarındaki benzer hukuksuzluklar/usulsüzlükler sadece usul yasalarını ihlaliyle sınırlı da değil. İki soruşturma önemli benzerlik gösteriyor. Akgün Dosyası’nda Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderdiği savunmada EncroChat soruşturmasını örnek göstermişti. Fransız yüksek mahkemesinin ‘bozma’ kararı sonrası AKP rejiminin ‘ByLock’ savunmasına tamamen çökmüş oldu.

YASA DIŞI DELİLLERİN DEĞERİ BU KADAR!

İnsan hakları hukukçusu Dr. Gökhan Güneş de Fransız yüksek mahkemesinin bozma kararıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Güneş, hukuk devletinde delillerin elde ediliş biçiminin de sorgulandığını belirterek, “Hukuk devletlerinde yasa dışı elde edilen verilerin delil değeri işte budur! EncroChat programına ilişkin deliller savcılığın yürüttüğü soruşturmada elde edilmesine rağmen, verilerin elde ediliş yönteminin açıklanmaması hukuka aykırı bulunmuştur. Bylock ise adli bir soruşturma olmadan ve MİT tarafından istihbari yöntemlerle elde edilmiştir. Aynı şekilde, “teşkilata özgü” yöntemlerle elde edilen verilerin ele geçiriliş yöntemleri açıklanmamıştır.” diyor.

Gökhan Güneş’in konuyla ilgili paylaşımları şöyle:

BYLOCK=ENCROCHAT

Fransa Yüksek Mahkemesi; savcıların verileri ele geçirme yöntemi hakkında yeterli bilgi paylaşmadıklarını tespit ettiği EncroChat şifreli telefon ağından elde edilen verilere dayanan bir ceza davasını temyiz mahkemesine geri göndermiştir.
Paris’teki Temyiz Mahkemesi; Fransız soruşturmacıların ve savcıların, Fransız yasalarının gerektirdiği şekilde, ele geçirilen telefon verilerinin ve EncroChat telefonlarından alınan mesajların kimliğini doğrulamak için bir sertifika sağlayamadıklarını belirtmiştir.

Mahkeme, bilgisayar verilerinin ele geçirilme yöntemiyle ilgili teknik verilerin de bulunmadığını tespit etmiştir. Fransız polisi ve savcıları, dünya çapında binlerce şüpheli organize suçlunun tutuklanmasına yol açan EncroChat’in verilerini ele geçirmek için Hollanda ve Fransız ortak operasyonunun nasıl gerçekleştirildiğini – soruşturmanın gizliliğini öne sürerek – açıklamayı reddetmişti.

Yüksek Mahkeme; “doğruluk belgesinin olmaması halinde savunma sırrı kapsamındaki delillerin hukuki olamayacağını ve EncroChat’ten elde edilen bilgilerin veri bütünlüğünün garantisinin bulunmadığını belirtmiştir.”
Sanıkların avukatı,Yüksek Mahkeme’ye sunduğu görüşlerde, EncroChat hackleme operasyonu etrafındaki gizliliğin, sanıkları aleyhindeki kanıtların nasıl elde edildiğine dair bilgiden mahrum bırakarak adil yargılanma haklarını ihlal ettiğini savunmuştur.

Yüksek Mahkeme, Fransız polisinin EncroChat telefonlarından dinleme kayıtlarını nasıl elde ettiğini açıklaması ve Fransız yasalarına uymak için ele geçirilen veri ve mesajların kimliğini doğrulamak için bir sertifika sağlaması gerektiğine karar vermiştir.

Benzer bir davada İtalya Yüksek Mahkemesi de uluslararası bir operasyonla organize suç grupları tarafından kullanılan ikinci bir telefon ağını hacklemek için elde edilen şifreli mesajların savcılar delillerin nasıl elde edildiğini açıklamadıkça duruşmada kullanılamayacağını belirtmiştir.

İtalyan mahkemesi, bir sanığın polisin Sky ECC telefon şebekesinden aldığı mesajların içeriği hakkında soru sorma yetkisine sahip olmasının yanı sıra soruşturma sürecinin nasıl yürütüldüğünü de sorgulama yetkisine sahip olması gerektiğini söylemiştir.

Hukuk devletlerinde yasa dışı elde edilen verilerin delil değeri işte budur! EncroChat programına ilişkin deliller savcılığın yürüttüğü soruşturmada elde edilmesine rağmen, verilerin elde ediliş yönteminin açıklanmaması hukuka aykırı bulunmuştur.

Bylock ise adli bir soruşturma olmadan ve MİT tarafından istihbari yöntemlerle elde edilmiştir. Aynı şekilde, “teşkilata özgü” yöntemlerle elde edilen verilerin ele geçiriliş yöntemleri açıklanmamıştır.
İşin ilginci, bunun sebebini hiç bir mahkeme de sormamıştır! Hukukun geçerli olduğu ülkelerde mahkemelerin yaptığı hukuksuzluğa yüksek mahkemeler engel olurken, Türkiye’de bu hukuksuzluğun mimari bizzat @AYMBASKANLIGI ve @TCYargitay dır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.