Ana Sayfa Gündem Yargıtay Mehmet Baransu’nun cezasını bozdu: Olmayan belgeye 13 yıl hapis verilmişti…

Yargıtay Mehmet Baransu’nun cezasını bozdu: Olmayan belgeye 13 yıl hapis verilmişti…

60
0

Taraf gazetesinde yayınlanmamış, Genelkurmay’ın 2008 yılında imha ettiğini resmi yazıyla bildirdiği bir belgeyi temin ettiği suçlamasıyla “Egemen Harekât Planı” davasından 13 yıla ceza verilen gazeteci Mehmet Baransu yeniden yargılanacak.

Baransu’nun tutukluluk hali ceza aldığı ve dosyası Yargıtay’da olan ‘GDO’lu pirinç davası’ nedeniyle devam edecek.

OLMAYAN BELGEYE TOPLAM 13 YIL CEZA VERİLDİ

4 Mart 2022 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Genelkurmay Başkanlığı’nın 2008 yılında imha ettiğini resmi yazıyla bildirdiği “Egemen Harekât Planı” belgesini temin ve ifşa ettiği suçlamasıyla gazeteci Mehmet Baransu’ya olmayan bir belgeden 13 yıl hapis cezası verilmişti.

Mahkeme, Baransu’nun “devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme” suçundan 6 yıl, “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan 7 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verilmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 39 duruşmanın ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi yazısıyla olmadığını mahkemeye bildirdiği bir belgeyi temin ve ifşa ettiği gerekçesiyle gazeteci Mehmet Baransu’ya toplam 13 yıl hapis cezası verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, Baransu’nun 13 yıl hapis ile cezalandırıldığı “Egemen Hareket Planı Davası’ndan” cezasını bozdu. Daire aynı zamanda Baransu’nun tahliyesine karar verdi.

BARANSU’NUN AVUKATI ÇİĞDEM KOÇ ASILSIZ HABERLERE İSYAN ETTİ

Baransu’nun Avukatı Çiğdem Koç, “Balyoz davasıyla hiçbir ilgisi yok. Balyoz davasından hiç yargılanmadı. Egemen Harekat Planı diye kimsenin görmediği bir plandan yargılandı. Zaten Genel Kurmay Başkanlığı ‘biz o belgeyi imha ettik’ dedi. Bu davadan tahliye oldu ancak GDO’lu pirinç davasından tutuklu olduğu için tahliye edilmeyecek. Dosya Yargıtay’da. Yargıtay’ın da bu dosyayı bozacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Çiğdem Koç Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Mehmet Baransu’nun Balyoz davasından hiç yargılanmadığı halde hem iktidar yanlısı medyanın hem de muhalif medyanın ısrarla Baransu’yu Balyoz davasıyla ilişkilendirmeye çalışmasına isyan etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.