Ana Sayfa Gündem MÜSİAD Başkanı Asmalı’dan Erdoğan’a tepki: Yüzde 9’a düşür, bir daha da elleme!

MÜSİAD Başkanı Asmalı’dan Erdoğan’a tepki: Yüzde 9’a düşür, bir daha da elleme!

51
0

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “Cumhurbaşkanımız faizi ekim ve kasım aylarında yüzde 9’a düşürsün. ‘Bir daha da ellemeyeceğim faizi’ desin. 5-6 ay unutalım, artık faizi konuşmayalım, önümüze bakalım. Sanayici ve üretici belirsizlik ortamını sevmiyor.” dedi.

Mahmut Asmalı’nın ‘faizlerin’ indirilmesi konusunda yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın adını bile anmaması dikkat çekti. Asmalı, faiz indirimini ve belirsizliğin ortadan kaldırılmasını doğrudan Erdoğan’dan istedi…
Dünya gazetesinden Merve Yiğitcan’a konuşan Mahmut Asmalı, sanayicilerin artık faizleri konuşmaktan yorulduğunu söyledi. Asmalı’nın açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

Faizleri, faiz indirimlerini konuşmaktan biz de yorulduk. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız geçen gün bir TV programında ‘Faizi tek haneye düşürmemiz lazım’ dedi. Düşürsün ekimde kasımda yüzde 9’a. ‘Bir daha da ellemeyeceğim faizi’ desin. 5-6 ay unutalım, artık faizi konuşmayalım, önümüze bakalım. Sanayici ve üretici belirsizlik ortamını sevmiyor. İstikrar olsun, o istikrarla devam edelim diyoruz.
Yüksek enflasyonda paranın değerinin düşmesinden dolayı sadece yazılımda değil birçok sektörde iş gücü yurtdışına gidiyor. Mesela ben inşaat sektöründeyim. Sektörde kalıpçılar diyor ki, ‘Yurtdışına gideyim, orada Türkiye’de kazandığım parayı daha kısa sürede kazanayım.’ Birçok sektör işgücü transfer ediyor.
Makro ihtiyati tedbirler kapsamında bankalar ticari kredi faizlerini hafif aşağı çekmiş olsalar da bu sefer tamamen kredi musluklarını kısmış durumdalar. Müşterilerin talep ettiğinden çok daha düşük kredi kullandırıyorlar. Tabii kredi piyasalarındaki bu tıkanık iktisadi faaliyetleri de dizginliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.