Ana Sayfa Haberler ‘Yüzde 98 engelli çocuğa ‘babası KHK’li’ diye aylık verilmedi’

‘Yüzde 98 engelli çocuğa ‘babası KHK’li’ diye aylık verilmedi’

74
0

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yüzde 98 engelli Yakup Ali Çetin için annesinin yaptığı aylık talebinin “babası KHK’li olduğu için’ reddedildiğini açıkladı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmen Eyüp Çetin’in eşi Gülten Çetin’in yüzde 98 engelli olan oğlu Yakup Ali Çetin için başvurduğu engelli aylığı reddedildi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, “Sosyal yardımın reddedilme kriterlerinden biri de yakınının KHK’li olması mıdır?” diye sordu. Ancak Gergerlioğlu’na Bakanlıklardan 24 gün boyunca yanıt gelmedi.

‘AİLE ÇİLE ÇEKİYOR’

Gergerlioğlu, dün bir kez daha Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na, yüzde 98 engelli Yakup Ali Çetin’in ailesine engelli yakını aylığı verilmediğini, engelli Yakup’un daha da kötüleştiğini ve ailesinin çile çektiğini belirterek Bakanlıklardan 24 gündür cevap beklediğini hatırlattı.

DERYA YANIK, GERGERLİOĞLU’NU ‘KARA PROPAGANDA YAPMAKLA’ SUÇLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bugün Gergerlioğlu’na yanıt verdi. Gergerlioğlu’nu ‘kara propaganda’ yapmakla suçlayan Yanık, Yakup Ali Çetin’in annesinin yaptığı başvuruya olumlu yanıt verildiğini belirterek şunları söyledi: “Yalana ne gerek var! Bakanlığımız gerek hane ziyaretleriyle, gerek başvuru, gerekse de ihbar yöntemiyle bize ulaşan vakaları incelemekte ve ihtiyacı olan kişiye hızla gerekli sosyal hizmet ve sosyal yardımı yapmaktadır. Yakup Ali Çetin’in annesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarımıza 10.01.2022 tarihinde başvurmuş, 31.01.2022 tarihinde Evde Bakım Yardımı alması uygun görülmüştür. O günden bugüne evde yardım ödemeleri devam etmektedir. Siz de engelli vatandaşımız üzerinden kara propaganda yapacak kadar vicdanınızı kaybetmeyin! Kirli siyasi oyunlarınıza engellilerimizi alet etmeyin.”

‘İNSANI BÖYLE MAHCUP EDERLER’

Ancak HDP’li Gergerlioğlu, Bakanlığın olumsuz yanıt verdiği belgeyi paylaşarak Derya Yanık’a tepki gösterdi. Belgeyi paylaşan Gergerlioğlu, “İşte belge sn. Derya Yanık, yüzünüzde bir kızarma olur mu bilmem ama işte belge. Tweet atmadan önce attığınız iftirayı ve yalanı bir araştıracaktınız, insanı böyle mahcup ederler işte” dedi.

‘ANNE MAAŞ ALIYOR ANCAK YAKUP İÇİN ÜÇ KEZ RET YANITI ALDIK’

16 yaşındaki Yakup Ali Çetin, dört kez yoğun bakımda tedavi gördü. Yüzde 98 engelli olan Çetin’e, otizm, dirençli epilepsi, kas hipotenisi, kronik akciğer hastalığı ve yutma güçlüğü tanıları konuldu. Yakup’un amcası Mustafa Çetin, “Üç defa ret yanıtı aldık. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü’ne sordum, ‘heyet olumsuz vermiş, yapacağım bir şey yok’ dedi. Kaymakamlık da yapacağı bir şey olmadığını söyledi. Anne bakım ücreti alıyor ama çocuk maaş alamıyor. Derya Yanık’ın ‘olumlu yanıt verdik’ dediği şey engelli maaşıdır ama annenin aldığı bakım ücreti verilmedi. Bu tartışmadan sonra mahalle muhtarı aradı. Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü muhtarı aradı. Muhtar da bizi aradı. Kömür ve diğer yardımlar için işlemler yapacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

‘EVDE BAKIM AYLIĞI İLE GEÇİNEMİYORUM’

Bakan Derya Yanık’a yanıt veren anne Gülten Çetin, “Evde üç tane çocuğum var, birisi Yakup Ali ve ben onlara bakıyorum, çalışamıyorum. Hiçbir gelir getirecek mal varlığım da yok. Eşim de cezaevinde, söyleyeceğim bu kadar. Evde bakım aylığı ile geçinemiyorum. Sosyal hane yardımı, elektrik yardımı, gıda yardımı ve en son SED yardımına başvurdum, hepsi reddedildi. Evde bakım aylığı alanlara engelli yakını aylığı da veriliyor. O yüzden başvuruda bulundum. Beni mülakata çağırdıklarında ‘Yakup’un ne gibi giderleri var’ diye sordular. Ulaşımdan tutun, ilaçları ve temizlikle ilgili kullandığı tüm ihtiyaç malzemelerini sordular” dedi.

‘REZİL OLDULAR’

Konuyla ilgili açıklama yapan Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Yakup otizmli bir çocuk. Baba KHK ile kapatılan okullarda çalışan bir müdür. Uyduruk gerekçelerle gözaltına alıp tutukladılar. Gidiş o gidiş. Çocuk bakımdan mahrum kalarak kötüleşiyor. Anne tek başına bir kadın, perişan oluyor. Sonra engelli yakını aylığı için başvuru yapıyor. Bir de engelli yakını aylığını istiyor. Kaymakamlık işi yokuşa sürüyor. Engelli bakım aylığını alamıyor. Engelli aylığını alıyor. Ama annesinin hakkı olanı alamıyor. Gerekçe ise geliri giderinden fazla olması. Bu kadın zaten el mecbur sağdan soldan sadaka ile alıyor. Bunu gelir olarak görüyor ve bu yüzden vermiyor. Bakan yalan söylüyor. Yokuşa sürerek aylık verilmiyor. Onun için de yardım alamıyor. Siyasi bir değerlendirme var. Bu nedenle olumsuz bir bakış oluşturuyorlar. Böyle vicdansız bir değerlendirme var. Anne 2 bin 500 lira para alıyor. Engelli bir çocuk var. Baba cezaevinde. Bundan mağduru var mı? Bakanın suç üstü yakalandığı ortada. Rezil oldular. Kabul de etmek istemiyorlar. İşi uzatmadan vermek istemedikleri parayı vermeliler. Devletin belgesini gösteriyoruz. Merak ediyorum mağdur kim?”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.