Ana Sayfa Gündem ‘Uzaklaşma zamanım geldi’ diyen Reza Zarrab çiftliği devredip kayıplara karıştı

‘Uzaklaşma zamanım geldi’ diyen Reza Zarrab çiftliği devredip kayıplara karıştı

139
0

Türkiye’de adı rüşvet ve yolsuzluklar ile gündeme gelen ve gazeteci Adem Yavuz Arslan tarafından ilk kez bir çiftlikte görüntülenen Reza Zarrab yine kayıplara karıştı. Miami’de sahte bir kimlikle ABD’nin onayıyla lüks bir yaşam süren Reza Zarrab 1.2 milyon dolar verip satın aldığı at çiftliğini İranlı arkadaşına devretti. 300 bin dolara aldığı ve sevgilisinin bindiği atı da elden çıkardı.

22 Mart 2016’da kara para aklama suçlamasıyla ABD’de tutuklanan ardından yaptığı anlaşmayla serbest kalan Reza Zarrab geçtiğimiz yıl ABD’nin Florida eyaletinde ortaya çıkmıştı.

2020 yılında at yetiştiriciliği üzerine Next Level Performance Center adlı bir şirket kuran ve 1.2 milyon dolara bir at çiftliği satın alan Reza Zarrab, kimliğini değiştirmiş ve Aaron Goldsmith ismini almıştı.

Binicilik ve at yetiştiriciliği üzerine yayın yapan PS Dressage isimli internet haber sitesi, Next Level Performance’ı tanıtan bir haber hazırlamış ve Zarrab burada verdiği demeçte “Neredeyse 20 yıldır bu sektörün içindeyim ve genelde atlama üzerine çalışıyordum ve şimdi at terbiyesi konusuna da eğilmeye başladık. Tanrı’ya şükür arkamda çok iyi bir ekip var” demişti.

Google tarafından 2021 yılının sonunda çekilen fotoğrafta 32 büyük ahırdan oluşan çiftliğin girişindeki polis aracı dikkat çekiyor.

‘UZAKLAŞMA ZAMANIM GELDİ’

Zerrab’ın Next Level Performance Center’daki görevinden ayrıldığı ve şirketin başkanlığını İranlı arkadaşı Manuchehr Negahban’a devrettiği ortaya çıktı. Aaron Goldsmith adıyla şirketin başkanı olan Zarrab, yeni ticaret kayıtlarında artık görünmüyor.

Konuyla ilgili olarak şirketinin sosyal medya hesaplarından ismini yazmadan bir açıklama yapan Zarrab, “Yeni Başkanımız Manuchehr’i tebrik ederiz! En başından beri buradaydı ve bu tesisi tuğla tuğla inşa etmeye yardım etti. Onun kararlı çabası, Next Level’ın başarısının temelini oluşturdu ve bizi daha da ileriye taşımaya devam edecek” dedi.

Paylaşımda 24 yaşındaki at eğitmeni sevgilisi Amanda Perkowski’ye de teşekkür eden Zarrab, “Varlığım devam edecek olsa da biraz uzaklaşma zamanım geldi” diye yazdı.

SEVGİLİSİNİN BİNDİĞİ ATI SATTI

PS Dressage’e verdiği röportajda 300 bin dolara satın aldığı Sonata MF adlı gösteri atından da söz eden Zarrab, “Sonata’yı ilk gördüğümde bu atın harika olduğunu hissetmiştim. Onun yetiştiricisi Maryanna Haymon’a minnettarım. Elbette Caroline Roffman da onu geliştirerek harika bir iş çıkardı. Bizi destekleyen herkese teşekkür ederim” ifadesini kullanmıştı. Sonata isimli atın çok özel olduğunu dile getiren Zarrab, söz konusu atı önceki gün sattı.

Bir süredir Zarrab’ın sevgilisi ve at eğitmeni Amanda Perkowski’nin bindiği 7 yaşındaki Sonata’yı, gösteri atı ticareti ve eğitimi yapan Helgstrand adlı şirket satın aldı. Zarrab’ın sevgilisi Helgstrand’da at yetiştiricisi olarak çalışıyor. Reza Zarrab’ın şirketi sosyal medya hesaplarından satışla ilgili olarak yaptığı paylaşımda “Sonata’nın kalbimizde özel bir yeri var, bu yüzden bu bizim için önemli bir an. Bu enfes kısrağı satmayı kabul etmemizin tek nedeni, Amanda’nın ona olağanüstü özen göstermeye devam edeceğini bilmemizdir. Her ikisine de gelecekte iyi şanslar! Her zaman olduğu gibi onları her şekilde desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

ATÇILIK VE KARA PARA

At endüstrisi uzun süredir suç gelirlerini aklamak için kullanılıyor.

ABD’de bankaların veya diğer finansal kurumların aksine, at endüstrisinin kara para aklama karşıtı uyum programlarına sahip olması gerekli değil. Bir atın değeri, tablo ve heykel gibi ‘kirli parayı yıkamak’ için kolayca manipüle edilebiliyor.

California Üniversitesi’nden uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama üzerine çalışan araştırmacı Cecilia Farfan-Mendez, girişin kolay olması nedeniyle yasadış iş yapanların at endüstrisine yöneldiğini belirtiyor ve “At endüstrisi, özellikle de düzenlemeye tabi olmayan bölümler, kara para aklamak için iyi seçenekler sunuyor. Çünkü hareket eden çok fazla nakit var ve kara para aklamayla mücadele kurallarına uymakla yükümlü değiller” değerlendirmesini yapıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.