Ana Sayfa Ekonomi Kırmızı Et Konseyi’nde istifa: Pahalı satılmasına göz yumuluyor

Kırmızı Et Konseyi’nde istifa: Pahalı satılmasına göz yumuluyor

70
0

Kırmızı etin alış fiyatından üç kat pahalıya satıldığını ve Ulusal Kırmızı Et Konseyi tarafından göz yumulduğunu öne süren Nihat Çelik, konseydeki denetim kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin (UKON) Denetim Kurulu Üyesi Nihat Çelik, konseyin ‘belli adreslerin’ güdümünde hareket ettiğini, bu yüzden hem üreticinin hem de tüketicinin mağdur olduğunu belirterek UKON’daki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Çelik, kırmızı eti üreticiden çok ucuza toptan satın alan büyük şirketlerin aynı eti tüketiciye 3 kat fiyatla sattığını, konseyin ise bu sisteme göz yumduğunu savundu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre halen Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı olan Nihat Çelik, UKON denetim kurulu üyeliğine seçildiği 2018 yılından bu yana konsey tarafından sadece bir defa denetleme kurulu toplantısına davet edildiğini söyledi. Çelik, yetiştiricilerin zararına sattığı karkas etin tüketicinin sofrasına gidene kadar en az 3 kat arttığını, bu yüzden hem üretici hem de tüketicinin ciddi mağduriyet yaşadığını, buna karşılık konseyin kılını bile kıpırdatmadığını söyledi. Çelik, konseyin üretici ve tüketiciden çok kendi ego ve menfaatlerini gözeten bir yapıda olduğunu da belirtti.

Konseyin sanayicilerin ve ‘belli adreslerin’ güdümünde hareket ettiğini ifade eden Çelik, “Sadece birileri için etiket haline gelen Konsey, kendilerinin çalıp kendilerinin oynadığı bir düzende bugüne kadar sektörümüz hayrına herhangi bir hizmetleri olmamıştır” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.