Ana Sayfa Ekonomi Turist sayısı gelire yansımadı esnaf isyan etti: Battık, zor bir yıl kapıda…

Turist sayısı gelire yansımadı esnaf isyan etti: Battık, zor bir yıl kapıda…

81
0

Bodrum Güçbirliği Derneği Esnaf Komisyonu Başkanı Şenol Karşanbaş, bu yıl turizm sezonunun iki ayla sınırlı kaldığını, turistlerdeki sayısal yoğunluğun kazanca yansımadığını söyledi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde turizm sezonunun iki ayda bittiğini belirten Bodrum Güçbirliği Derneği Esnaf Komisyonu Başkanı Şenol Karşanbaş, turizm sezonunda 60 günlük bir yoğunluk yaşandığını, sayısal yoğunluğun kazanca yansımadığını anlattı.

Karşanbaş, esnafı zor bir yılın beklediğini belirterek sezon değerlendirmesinde bulundu.

‘SEZON HER YIL DAHA DA KISALIYOR’

Karşanbaş, açıklamasında Bodrum’da turizm sezonunun her geçen yıl daha da kısaldığını belirterek şöyle dedi:

“Temmuz ve ağustos aylarında ki sayısal doluluğun, kazanca tam olarak yansımadığını gördük, esnafın 60 günlük kısıtlı bir kazançla bütün bir yılı çıkarmasının hemen hemen imkansız olduğunu biliyoruz, esnaf masrafını bile karşılayamaz hale geldi, sezonda bizde bittik.”

‘SADECE 60 GÜN PARA KAZANDIK’

Bodrum esnafının sezon başlamadan büyük sorunlarla uğraştığını belirten, bu sorunlara ek olarak yüksek ecrimisil bedellerinin bellerini büktüğünü söyleyen Karşanbaş, şöyle devam etti:

“Yollar, alt yapı eksikliği ve susuzluk sezon boyunca vatandaşlarımızla birlikte esnafımızı da çok zorladı. Enflasyon yüksek. Üstüne üstlük neye göre nasıl hesaplandığı belli olmayan yüksek ecrimisil bedelleri belimizi büktü.

Sezonda doğru dürüst sadece 60 gün para kazanıyoruz. Bu kazancımızla personel maaşlarını mı ödeyelim, işimizi mi geliştirelim, ecrimisil mi ödeyelim, önümüzdeki yıla yatırım mı yapalım. Bunların hepsini gerçekleştirmek imkansız gibi bir şey.

Bu bahsettiklerimiz onlarca sorunlarımızdan sadece bir kaçı. Her geçen yıl sezon gün sayısı maalesef düşüyor. Önümüzü göremiyoruz.

Bodrum Güçbirliği Derneği olarak Bodrumlu esnafımızla sürekli iletişim halindeyiz. Yerel yöneticilerimizin ve devletimizin Bodrum’un gerçeklerini görmesini, zor şartlarımızın farkında olup çözüm bulmalarını bekliyoruz.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.