Ana Sayfa Ekonomi Kur Korumalı Mevduat sistemi de çöktü: “O kadar para Merkez Bankası’ndan çıkmaz…”

Kur Korumalı Mevduat sistemi de çöktü: “O kadar para Merkez Bankası’ndan çıkmaz…”

81
0

Vatandaşın parasını zenginlerin cebine aktaran Kur Korumalı Mevduat sistemi, uzmanlara göre çıkmaza girdi. Sistemde 80 milyar dolar biriktiğini belirten ekonomi yazarı Murat Muratoğlu, “KKM sistemini sonra erdirmeleri mümkün değil, bırak Merkez Bankası rezervlerini, tüm bankalardan bile çıkmaz o kadar para” yorumunu yaptı.

Vatandaşın parasıyla yine başkalarının zengin olduğu Kur Korumalı Mevduat sistemi, uzmanların yorumlarına göre çıkmaza girdi. Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Kur Korumalı Mevduat sistemini eleştirdi ve “Süreyi devamlı olarak uzatmak kaçınılmaz. Bu saatten sonra mümkün değil sona erdirmeleri. Bırak Merkez Bankası rezervlerini, tüm bankalardan bile çıkmaz o kadar para.” dedi.

BAKAN NEBATİ, DÜNYACA ÜNLÜ EKONOMİSTLERE TANITACAK

Muratoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Türkiye Ekonomi Modeli’ni dünyaca ünlü ekonomistlere tanıtacağına dikkati çektiği bugünkü yazısında KKM sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Muratoğlu, “Geçen yıl aralık ayından bu yana uygulanan ve TL cinsi tasarrufların döviz karşısındaki değer kaybının karşılanmasını öngören Kur Korumalı Mevduat sistemine ilişkin çerçeve bir Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandı. Karara göre 31 Aralık 2022’ye kadar açılan hesaplar bu destekten yararlanabilecekti. Şu ana kadar yaklaşık 80 milyar dolar hesapta birikti.” diye kaydetti.

“KUR KORUMALIYI SÜREKLİ UZATMAK KAÇINILMAZ”

Ardından “Süreyi devamlı olarak uzatmak kaçınılmaz. Bu saatten sonra mümkün değil sona erdirmeleri. Bırak Merkez Bankası rezervlerini, tüm bankalardan bile çıkmaz o kadar para…” yorumunu yaptı.

Muratoğlu, “Zira bankaların döviz ile kredi vermeleri sınırlandırıldığından parayı Merkez Bankası’na geçiyorlar. Merkez Bankası onları satıp düşük tutmaya çalışıyor kurları… Sonuçta kasa 52 milyar dolar eksi…Dolar fiyatı 14,80 lirayken Nebati, ‘Türk Lirası en düşük durumda, daha ineceği bir yer yok, vatandaş rahat olsun’ demişti… İşte Türkiye’ye gelecek yabancılara bu hikayeyi anlatsa bile yeter… Tahmin edin bakalım nereleriyle gülerler?” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.