Ana Sayfa Haberler Hakim ‘Böyle bir hesap yok’ dedi, savcı beş yıl hapis istedi

Hakim ‘Böyle bir hesap yok’ dedi, savcı beş yıl hapis istedi

32
0

CHP’li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davaya devam edildi. Hakim, ABD’den gelen yazıda, iddia edilen bir Facebook hesabının bulunamadığının bildirildiğini açıkladı. Buna karşın savcı, Halil Arda’nın 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını ve belediye başkanlığının düşürülmesini talep etti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 2021 yılının ocak ayında, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya ait olduğu öne sürülen Facebook’taki bir hesaptan yapılan paylaşımlarda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edildiği iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Savcı, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasının yanı sıra, “suçu ve suçluyu övme”, “halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama”, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarını da yöneltmişti.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda

“BÖYLE BİR FACEBOOK HESABI YOK”

Halil Arda’nın yargılanmasına İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Hakim, söz konusu Facebook paylaşım hesabına ilişkin kullanıcı ve erişim bilgilerinin temini amacıyla ABD’ye yazılan yazıda böyle bir hesabın bulunamadığı cevabının geldiğini açıkladı.

5 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu belirterek, “cumhurbaşkanına hakaret” iddiası dışında yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak beraat kararı verilmesini istedi.

Ancak savcı, Arda’nın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında sosyal paylaşım sitesinde yazdığını öne sürdüğü ifadeleri okuyarak sanığın cumhurbaşkanına hakaret suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası talep etti.

BELEDİYE BAŞKANLIĞININ SONA ERDİRİLMESİ DE İSTENDİ

Savcı, Halil Arda’nın bir kamu görevini üstlenmesi, seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmesi, seçme ve seçilme ehliyetinden yoksun bırakılmasını da talep etti. Hakim, Arda’nın esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.