Ana Sayfa Dünya ABD, Türk bankalarının Rus Mir sistemini askıya almasını bekliyor

ABD, Türk bankalarının Rus Mir sistemini askıya almasını bekliyor

45
0

Amerika Birleşik Devletleri daha fazla Türk bankasının Rusya’nın SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği Mir ödeme sistemini sonlandırmasını bekliyor.

Washington’ın Mir’i işleten şirketin tepe yöneticisini yaptırım listesine almasının ardından İş Bankası ve Denizbank ayrı ayrı yaptıkları açıklamada Mir kullanımını askıya aldıklarını açıklamıştı.

Reuters’in isim vermeden görüşlerini aktardığı üst düzey yetkili “Bu akıllıca bir karar. Br bankayı Rusya ile iş yaparak yaptırım radarına sokmamanın en iyi yolu Mir sistemini kesmek. Diğer bankaların da koalisyon yaptırımlarında yanlış tarafta kalmamak için Mir’i sonlandırmalarını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Mir, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turistlerin kullandığı en popüler ödeme sistemlerinden biri. Türkiye’den 5 banka bu hizmeti sunarken İşbank ve Denizbank’ın durdurması ile sadece kamu bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası Mir’i kullanmaya devam ediyor.

İş Bankası ve Denizbank Rus ödeme sistemi Mir’in kullanımını durdurdu

Geçtiğimiz ay Amerikan hazinesi TÜSİAD’a gönderdiği bir mektupla yaptırım altındaki Rusya ile iş yapmaya devam eden Türk şirketlerin cezalarla karşı karşıya kalma riski olduğu uyarısında bulunmuştu. Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ise bu konuda endişe edilecek bir durum olmadığını söylemişti.

Batı yaptırımlarına katılmayan Türkiye, Kiev ve Moskova arasında dengeli bir politika izlemeye çalışıyor. Öte yandan Rusya’nın işgalini kınayan Ankara, Ukrayna’ya SİHA gönderiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.