Ana Sayfa Ekonomi Rüşvet ağının merkez üssü Next Level ofisi! Tarife yüzde 3’ten başlıyor…

Rüşvet ağının merkez üssü Next Level ofisi! Tarife yüzde 3’ten başlıyor…

59
0

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıkladığı rüşvet ağının işleyişi ortaya çıktı. Halka açılmak isteyen bir şirket, SPK’nin Ortaklıklar Finansman Dairesi’ne başvuruyor. Bu daireye başvuruda bulunan şirketlerin listesi aynı gün Ünsal Ban’a ve Next Level’daki ofisin sakinlerine gidiyor. Rüşvet tarifesi yüzde 3’ten başlıyor.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla ortaya çıkan Cumhurbaşkanlığı danışmanlarına uzanan rüşvet ağında yeni detaylar ortaya çıkıyor.

Şu ana kadar iki Cumhurbaşkanlığı danışmanının istifasına yol açan skandallar serisinin daha tepe noktalara ulaşmadan kapatılması, aynı sistemin bir süre sonra bu kez başka isimler tarafından yürütülmesinin de önünü açacak yorumları yapılıyor.

TAŞKESENLİOĞLU SPK BAŞKANI OLDUKTAN SONRA

Birgün gazetesi yazarı Bahadır Özgür Sedat Peker’in ifşa ettiği rüşvet çarkının merkez üssü Next Level’i anlattı. Özgür’ün anlatımına göre, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun, SPK başkanı olmasından sonra bir yandan eniştesi diğer yandan cumhurbaşkanı danışmanları, halka arz ve bedelli hisse dağıtımı için SPK’den talepte bulunan şirketlerin işlerini kolaylaştırıcı görevler üstlendiler.

NEXT LEVEL’DEKİ OFİSTE KARAR VERİLİYOR

Özgür’ün verdiği bilgeye göre, sistem şöyle işliyor, halka açılmak isteyen bir şirket, SPK’nin Ortaklıklar Finansman Dairesi’ne başvuruyor. Bu daireye başvuruda bulunan şirketlerin listesi aynı gün Ünsal Ban’a ve Next Level’daki ofisin sakinlerine gidiyor. Bunar da listeyi alıp şirketleri tek tek arıyorlar. Şirket “Ben halka açılmak istiyorum ne yapmam lazım” diye soruyor. Ünsal Ban ya da danışmanlar da bunlara “Halka arzını kolaylaştırmak ister misiniz?” diye soruyor. Bu soruya kim “Hayır” diyebilir ki…

Görüşmek üzere şirkete, Next Level’daki danışmanlık ofisinin adresi veriliyor.

Halka arz iki türlü oluyor: Bir, sıfırdan halka açılmak bir de bedelli sermaye artırımı ile halka açılmak. Bunun ikisinin de tarifesi var. Bazen SPK başkanının tarifesi ile yardımcısının tarifesi farklı olabiliyor.

Borsa çevrelerinde en son SPK başkan yardımcısının bir şirketten yüzde 8 istediği konuşuluyor. Oysa Ali Fuat Taşkesenlioğlu adına iş gören Ünsal Ban ve danışmanların tarifesi yüzde 3 ile 4 arasında değişiyor.

MATRUŞKA ŞİRKETLERLE MANİPÜLASYONLAR

Borsada yatırımcının yanıltılmasının en önemli yollarından biri aynı gruba ait, hatta aynı sektörde faaliyet gösteren iç içe geçmiş birden çok şirketin kurulup halka açılmasıdır. Eğer amaç manipülasyon ise bu kez matruşka yapıları ortaya çıkmaya başlar. Manipülasyonu kolay olduğu için önce küçük yapı halka arz edilerek fiyat yükseltilir. Sonra artan değerlerle diğerleri halka arz edilir.

BOLD MEDYA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Son rüşvet ağının merkez üssü olduğu ortaya çıkan Next Level ile ilgili Bold Medya da çarpıcı bir video hazırlamıştı. Erdoğan’ın açılışını yaptığı ve sonra devletin el koyduğu Next Level, AKP’den ihale almak isteyenlerin ofis tutmak zorunda kaldıkları mekan olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.