Ana Sayfa Dünya İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss oldu

43
0

İngiltere’de Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Parti’nin lideri ve ülkenin yeni başbakanı seçildi. Truss, 7 Temmuz’da istifa eden Boris Johnson’ın koltuğunu alacak. 47 yaşındaki Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May’den sonra ülke tarihinin üçüncü kadın başbakanı oldu. Truss yarın Kraliçe 2. Elizabeth tarafından hükumeti kurmakla görevlendirilecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin yeni lideri seçildi. Truss yarın Kraliçe 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek ve ülkenin yeni başbakanı olacak.

Başbakan Boris Johnson’ın istifası sonrası Muhafazakar Parti’de liderlik yarışı partinin meclis grubundaki oylamalarla başlamış, bu oylamalarının sonuncusunda eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Liz Truss ilk iki sırada yer almıştı.

Muhafazakar Parti’nin yeni liderini, dolayısıyla da İngiltere’nin yeni başbakanını partinin üyeleri seçti. İngiltere’de Muhafazakar Parti’nin kazandığı son genel seçim 12 Aralık 2019’da yapılmıştı.

Truss’ın seçim sürecinde Türkiye’ye ilişkin bir görüşü tartışmaya neden olmuştu. Truss’ın ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenleri Ruanda’ya gönderme programına, Türkiye ve başka ülkeleri de dahil etmek istediği belirtilmişti. Dışişleri Bakanı Truss’a yakın bir kaynak, Truss’ın Ruanda’yla yapılan anlaşmanın bir benzeri için Türkiye’yi “potansiyel” olarak gördüğünü söylemiş, “Türklerin buna hazır olup olmadığı başka bir soru” demişti.

Truss’ın sözlerinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki gelmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye herhangi bir ülkenin sığınmacı kampı veya sınır muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini hiçbir şekilde devralmayacaktır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.