Ana Sayfa Ekonomi Soba yakmak artık lüks! Kömür ve odunun da fiyatları arttı

Soba yakmak artık lüks! Kömür ve odunun da fiyatları arttı

58
0

Elektrik ve doğal gaza yüzde 20 zam yapılmasının yanı sıra kömür ve odun fiyatları da tırmanışa geçti. Son 9 ayda 3 kata yakın gerçekleşen fiyat artışına dikkat çeken CHP’li Ahmet Akın, “Soba yakmak, kombiyi açmak lüks” ifadelerini kaydetti.

Konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 20,4, sanayide yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğal gazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildi. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayide yüzde 50, ticarethane abonelerinin tarifesine yüzde 30 zam yapıldı.

Isınma için alternatif olarak kullanılan kömür ve odun gibi ürünlerin fiyatları da arttı. Son durumla ilgili bilgi veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Özellikle kırsal bölgede vatandaşların kışın ısınmak için kullandığı odun ve kömür fiyatı da olağanüstü artış gösterdi. Eylül 2021’de kış öncesi sobada yakmalık bir ton odunun fiyatı 1200-1400 lira arasında değişiyordu. Bugün aynı odunun fiyatı 3 bin 500 ile 3 bin 600 lira arasında. Odun fiyatındaki artış yüzde 160’ı buluyor” dedi.

KÖMÜR 7 BİN 600 LİRAYA KADAR ÇIKTI

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre; İthal kömüre de zam geldiğini belirten Akın şöyle devam etti:

Eylül 2021’de bir ton ithal kömür fiyatı 2 bin 600 ile 3 bin lira arasında değişiyordu. Bugün aynı kömürün fiyatı 8 bin ile 8 bin 600 lira arasında. Yerli kömürün fiyatı ise 7 bin 600 liraya kadar çıktı. Kömür fiyatındaki artış neredeyse üç kat oldu. Yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türk Lirası’ndaki değer kaybı, bağımlı olduğumuz enerji fiyatlarındaki artışın Türkiye’de çok daha fazla hissedilmesine neden oluyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.