Ana Sayfa Dünya Almanya’da hükümet enflasyona karşı 65 milyar euroluk üçüncü yardım paketinde anlaştı

Almanya’da hükümet enflasyona karşı 65 milyar euroluk üçüncü yardım paketinde anlaştı

50
0

Almanya’da hükümet, yükselen enflasyon karşısında tüketicileri ve iş yerlerini korumak amacıyla hazırlanan 65 milyar euroluk üçüncü paket taslağı üzerinde anlaştı.

Başbakan Olaf Scholz’un liderliğindeki koalisyon hükümetini oluşturan üç partinin de kabul ettiği pakette indirimli toplu taşıma ücreti programının devamı ile enerji şirketleri için 1,7 milyar euroluk vergi indiriminin yer alması bekleniyor. Ülkede yaz aylarında uygulanan 9 euroluk indirimli tren bileti uygulaması büyük ilgi gömüştü.

Sosyal Demokrat Partili Başbakan Scholz, üç partinin haftalardır üzerinde ayrıntılı şekilde tartıştığı paketi “Vatandaşlar ve iş yerleri için hızlı ve orantılı yardım, yüksek enerji fiyatları nedeniyle gerekli” diyerek duyurdu.

Scholz, paket sayesinde ekonomisinin yüksek derecede bağımlı olduğu Rus doğal gazı sevkiyatının kesintiye uğramasına rağmen Almanya’nın “enerji arzını garantileyerek bu kışı atlatabileceğinin” güvencesini verdi.

“Rusya artık güvenilir bir enerji sağlayıcısı değil” diyen Scholz federal hükümetin bu sonuca yılın başından beri hazırlandığını belirterek, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve doğal gaz stoklarının doldurulması sayesinde ülkesinin Kuzey Akım 1 boru hattındaki kesintiyle baş edebileceğini vurguladı.

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattındaki yeni arızaları gerekçe göstererek doğal gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıklamıştı.

Rus doğal gazına alternatif arayışındaki Almanya, geçtiğimiz günlerde Kanada ile hidrojen anlaşması imzalamış, daha önceki aylarda da yeni enerji projeleri için Afrika’da temaslarda bulunmuştu.

Enerji çeşitliliği sağlamak açısından fosil yakıt kullanımında büyük bir geri dönüş kararı alan ülke, ağustos ayı başında kömürle çalışan termik santrallerden ilkini faaliyete geçirmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.