Ana Sayfa Dünya Abe suikastının ardından tüm gözler oraya çevrilmişti! 146 milletvekili bağlantılı çıktı

Abe suikastının ardından tüm gözler oraya çevrilmişti! 146 milletvekili bağlantılı çıktı

71
0

Japonya’da, Abe’nin suikast zanlısının ifadesi sebebiyle suikastın ardından tüm gözlerin çevrildiği “Birleşme Kilisesi” hakkında yapılan araştırmayla, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’den 146 milletvekilinin bu kilise ile ilişkisi bulunduğu ortaya çıktı.

Japonya’da 2012-2020 arasındaki göreviyle “ülkede en uzun süre görev yapan başbakan” unvanlı Abe Şinzo’nun uğradığı suikastın ardından çarpıcı bir gelişme yaşandı. Kyodo ajansının araştırması, iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) bünyesindeki milletvekilleri ile dini kült “Birleşme Kilisesi” (FFWPU) arasındaki ilişkileri ortaya koydu.

Araştırmada LDP’den en az 146 milletvekilinin kilise yapılanması ile ya da bu dini külte yakın gruplarla ilişkisi bulunduğu öğrenildi. Bu sayı, ulusal parlamentonun üst ve alt kanadındaki 381 LDP milletvekilinin yüzde 38’ine denk geliyor.

39 MİLLETVEKİLİ ŞİNZO FRAKSİYONUNDAN

Araştırmada milletvekillerinin hangi LDP fraksiyonlarında yer aldığı beyan edildi. Buna göre 39 milletvekili, öldürülen Abe Şinzo fraksiyonunda yer alıyor.

21’i LDP Genel Başkan Yardımcısı Aso Taro, 21’i LDP Genel Sekreteri Motegi Toşimitsu, 20’si partinin ağır toplarından Nikai Toşihiro fraksiyonunda bulunuyor. 19 milletvekili ise Başbakan Kişida Fumio grubunda yer alıyor.

‘SUİKAST ZANLISININ ‘BAĞIŞLARI’ DİKKAT ÇEKTİ

2012-20’deki göreviyle “en uzun dönem başbakan” unvanlı Abe’nin 8 Temmuz’da partisinin Nara kentindeki açık hava etkinliğinde suikasta kurban gitmesi sonrası tartışmalı dini grup, Japon medyasının gündeminden düşmüyor.

Kilise bağlantılı bir gruba destek verici mesaj yayımladığı sebebiyle Abe’ye kin beslediğini belirten cinayet zanlısı Yamagami Tetsuya, sorgusunda, dini yapılanmaya yönelik annesinin maddi bağışlarının, ailesini iflas ettirdiğini söylemişti.

Yamagami’nin amcası, gazetecilere yapığı açıklamada, zanlının annesinin kiliseye yaklaşık 100 milyon yen bağışta bulunduğunu, acı olaya rağmen annenin, takipçisi olduğu kilisenin başının derde girmesinden üzüntü duyduğunu da açıklamıştı.

Kyodo ajansının daha önceki araştırmasında, ülkedeki 712 milletvekilinin en az 106’sının söz konusu yapılanmayla bir şekilde bağlantısının bulunduğu, bunların yaklaşık yüzde 80’inin iktidardaki LDP mensubu olduğu ortaya çıkmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.