Ana Sayfa Gündem Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor: Demokrasi liginde Ruanda’nın gerisine düştük

Bu tablo Türkiye’ye yakışmıyor: Demokrasi liginde Ruanda’nın gerisine düştük

33
0

2022 Demokrasi Raporu’nda Türkiye’nin AK Parti’nin 2002 yılında seçilmesi ile ‘toksik bir kutuplaşma’ içinde olduğu belirtilerek en çok otoriterleşen 5 ülkeden biri olduğu vurgulandı. Dünya Demokrasi Ligi’nde Türkiye, ekonomik güç olarak yakınında olmayan Cibuti ve Ruanda gibi ülkelerin gerisine düştü. Öte yandan, son 10 yılda en fazla anti-demokratik hale gelen ülkeler arasında yer alan Türkiye, demokrasi endeksinde 179 ülke arasında 147’nci sırada yer aldı.

İsveç Göteborg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü’nün her yıl açıkladığı 2022 Demokrasi Raporu yayımlandı. Dünya Demokrasi Ligi’nden Cibuti ve Ruanda gibi ülkelerin gerisine düşen Türkiye’nin ‘toksik bir kutuplaşma’ içinde olduğu belirtildi. Aynı zamanda Türkiye, en çok otoriterleşen 5 ülkeden biri oldu. Demokrasi endeksinde 179 ülke arasında 147’nci sırada yer alan Türkiye, anti-demokratik hale gelen ülkeler arasında.

Listede 2 alt sıramızda bir süre önce kralın Svaziland olan adını değiştirdiği Esvatini Krallığı’nın yer alması dikkat çekti. Demokratik resesyonda Türkiye, çoğulcu olmayan partiler tarafından yönetilerek en çok otoriterleşen 6 ülke arasında sayıldı.

147’NCİ SIRADAYIZ

Sözcü’nün aktardığına göre, İsveç Göteborg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü’nün her yıl açıkladığı demokrasi endeksinde Türkiye 179 ülke arasında 147’nci sırada yer aldı. Türkiye’nin “seçimli otokrasi” olarak tanımlandığı 2022 raporunda “Türkiye’de kutuplaşma AK Parti’nin 2002 yılında seçilmesi ile başladı ve demokrasiye karşı stratejik bir araç olarak kullanıldı. Kutuplaşma toksik hale geldiğinde farklı kamplar birbirlerini kendi yaşam tarzlarına ya da ülkelerinin var oluşuna karşı bir tehdit olarak algılamaya başlarlar. Araştırma, vatandaşların çok kutuplaştırıldığında demokrasiyi terk etme eğiliminin arttığını gösteriyor” denildi.

Raporda otoriterleşen ülkelerin bölgelerindeki diğer ülkeleri de etkilediği, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde (MENA) otoriterleşen iki ülkenin Yemen ve Türkiye olduğu belirtildi.

TÜRKİYE EN ALT YÜZDE 10-20 DEMOKRASİ SEVİYESİNDE

İfade özgürlüğünden medyaya baskıya, iş dünyasının özgürlüğüne kadar çok farklı parametrelerde yaklaşık 30 milyon veri noktasından bilgi alarak 3700 uzman ve akademisyenin katkı yaptığı V-Dem Demokrasi Raporu’nda Türkiye en alt yüzde 10-20 demokrasi seviyesinde gösterildi.

Raporda ülkelerin sadece liberal demokrasi notu değil demokrasiye dair alt açılımlardaki durumları da belirleniyor. Türkiye örneğin ‘müzakereci demokrasiler’ sıralamasında dibin de dibinde, Myanmar ve Sudan gibi ülkelerin bile gerisinde, 168’inci sırada. Bu, dünyadaki 179 ülke içinde 167’sinin yönetiminde Türkiye’den daha fazla çoğulcu, tartışmaya ve istişareye açık olduğunu ortaya koyuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.