Ana Sayfa Dünya Irak’ın Basra kentinde Şii milis gruplar arası çatışma: 5 kişi öldü

Irak’ın Basra kentinde Şii milis gruplar arası çatışma: 5 kişi öldü

68
0

Irak’ın güneyinde yer alan Basra kentinde Şii din adamı ve siyasetçi Mukteda el Sadr’a bağlı milis grup ile İran destekli Asayib Ehlilhak Hareketi’ne bağlı Şii milisler arasında çıkan silahlı çatışmada 5 kişi hayatını kaybetti.

Irak medyasına göre, Basra’nın merkezinde gece yarısı Sadr’a bağlı Seraya Selam ile Kays el Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi milisleri arasında silahlı çatışmalar meydana geldi.

Çatışmalarda Asayib Ehlilhak Hareketi’nden 3 milis, Sadr’a bağlı Seraya el Selam’dan da 2 milisin öldüğü aktarıldı.

Sadr’a yakın bir sosyal medya hesabı üzerinden, Hazali’ye milislerini sokaktan toplaması için “uyarı mesajı” yayımlandı.

İran destekli Hazali, bir zamanlar Sadr’ın sağ kolu sayılan isimlerden biriydi. Ancak Sadr ile İran destekli Şii milis lider Hazali arasında uzun zamandır soğuk rüzgarlar esiyor.

Bu arada İran destekli Asayib Ehlilhak Hareketi lideri Kays el Hazali, Irak’taki tüm bürolarının kapatılması kararı aldı.

Hazali, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, milislerine seslenerek “tüm büroların kapatılması” çağrısında bulundu.

Hazali ayrıca, Sadr Hareketi’ne bağlı milislerin Asayib Ehlilhak’ın bürolarını yakmaya kalkışması halinde milislerinden “buna karşılık vermemelerini” istedi.

Geçtiğimiz günlerde Sadr’a bağlı Seraya el Selam milis gücünden bazı kişiler Bağdat ve ülkenin güneyindeki bazı kentlerde Asayib Ehlilhak Hareketi’nin bürolarını ateşe vermişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.