Ana Sayfa Ekonomi Türkiye’nin en zenginlerinden Çiftçi Ailesi’nin malı mülkü açık artırmada: Cumhuriyet tarihinin en...

Türkiye’nin en zenginlerinden Çiftçi Ailesi’nin malı mülkü açık artırmada: Cumhuriyet tarihinin en büyük icradan satışı

66
0

Cumhuriyet tarihinin en büyük icradan satış ihalesine çok az bir zaman kaldı. Zincirlikuyu’da bulunan Çiftçi Towers’daki 437 daire ve dükkan 24 Ağustos’tan itibaren icradan satılacak. Çoğunluğu boğaz manzaralı olan mülklerin değeri ise dudak uçuklattı. İcradan satılacak gayrimenkullerin değerinin 4 milyar 289 milyon 645 bin TL olduğu ortaya çıktı. Satışı isteyen bankanın kredi alacağı ise 347 milyon dolar.

Zincirlikuyu’da 59 katlı 931 daireli Çiftçi Towers’ın yapım şirketleri arasında yer alan Çiftçi Gayrimenkul Yatırım AŞ hakkında iflas kararı verilmişti. Böylelikle Cumhuriyet tarihinin en büyük icradan satışı süreci başlamış oldu. Çiftçiler AVM binası 175. ihale olarak bugün (24 Ağustos) 590 milyon TL üzerinden icradan satışa çıkacak. Çiftçiler AVM’nin değeri ise 1 milyar 181 milyon 360 bin TL olarak

Serbestiyet’te yer alan habere göre, Çiftçi Towers projesi için bankalardan alınan kredilerin ödenememesi nedeniyle, 1 Haziran’dan beri hem Çiftçi Towers içinde bulunan 437 daire ve dükkânın hem de Çiftçi ailesinin proje için teminat gösterdiği başka mülklerinin satışları sürüyor.

Çiftçilere ait gayrimenkullerin satışı; Cumhuriyet tarihinin en büyük icradan satış dosyası. İcradan satılacak gayrimenkullerin toplam değeri 4 milyar 289 milyon 645 bin TL olarak açıklanmıştı.

PROJENİN 2015’TE BİTMESİ BEKLENİYORDU

Zorlu Center’ın bitişindeki 35 dönümlük arazinin sahibi olan Çiftçi ailesi, gerekli kredileri çektikten sonra 2009’da 931 daireli Çiftçi Towers projesinin temelini atmıştı.

Proje kapsamında konutların yanı sıra 10 bin m2 ofis, 68 bin m2 ticari alan, depo ve teknik kat alanları ile 2 bin 500 araçlık otopark bulunuyordu.

2015 yılında bitirilmesi taahhüt edilen proje, önce kamu kurumları sonra da Çiftçi ailesi ile projenin müteahhit firması Türkerler İnşaat arasında yaşanan anlaşmazlıklar sonunda tamamlanamadı.

İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, 30 Haziran 2022’de Çiftçi ailesinin proje ortağı olan şirketi Çiftçiler Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık İnşaat AŞ hakkında iflas kararı verdi.

PERİLİ KÖŞK 449 MİLYON TL ÜZERİNDEN SATIŞA ÇIKACAK

Çiftçi ailesi proje için, kendi mülkiyetinde olan çok sayıda gayrimenkulü teminat olarak göstermişti, bunların arasında Caddebostan’da Cemil Topuzlu Caddesi’ndeki Ragıp Paşa Köşkü de bulunuyor.

Halk arasında “perili köşk” diye de anılan köşk ve 27 dönümlük arazisi 2 Eylül’de İş Bankası tarafından 449 milyon TL üzerinden satışa çıkartılacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.