Ana Sayfa Ekonomi Bir yılda ne söylediyse tersi oldu

Bir yılda ne söylediyse tersi oldu

66
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB’nin faiz indirmeye başlamasıyla enflasyonun düşeceğini söylemişti ancak geçen bir yılın ardından enflasyon rekor kırınca bu kez vatandaştan sabırlı olmasını istedi.

AKP iktidarı son 1 yıldır Türkiye’yi “Yeni Ekonomi Modeli” ile krizden çıkarmaya çalışıyor. Ancak modelin sloganı haline gelen “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur” sözleri bir yılda TL’nin erimesine, enflasyonun rekor kırmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz, dolar ve enflasyon denklemine ilişkin ne söylerse aksi yaşandı. Erdoğan 21 Ağustos 2021’de dolar 8.54 TL, enflasyon yüzde 19.25 iken enflasyonun düşeceğini, çünkü faiz indiriminin başlayacağını belirterek “Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur” demişti.

FAİZ DÜŞTÜ ENFLASYON ÇIKTI

Bu sözlerin üstünden tam bir yıl geçti ve veriler tam aksini gösteriyor. Merkez Bankası (TCMB) bu süreçte yüzde 19 olan politika faizini yüzde 13’e indirdi. Ancak enflasyon, beklenen gerileme olmadığı gibi, zirveye tırmandı. TCMB’nin politika faizini düşürmesi, bankaların kredi faizlerini indirmesi için de yeterli olmadı. Artan enflasyon ve büyüyen riskler maliyetleri artırınca, şirketler krediye erişemez hale geldi. Kredi bulanlar da yüksek faizler ödedi. Ticari kredi faizi Ağustos 2021’de yüzde 20.72 iken bugün yüzde 27.64’e çıktı.

‘SABIRLI OLUN’

Bu ekonomik tabloda alım gücü düşen vatandaş da sarıldığı ihtiyaç kredileriyle borçlanarak geçinmeye çalışırken aynı dönemde ihtiyaç kredisi faiz oranı da yüzde 22.99’dan yüzde 34.38’e yükseldi. Erdoğan ise tam bir yıl sonra yaptığı konuşmada çekilen sıkıntıların farkında olduğunu belirterek vatandaşlardan sabır istedi. “Hepimiz aynı gemideyiz” diyen Erdoğan, uygulanan politikaların gelecek yıl enflasyonu düşüreceğini ifade etti.

‘Düşük faiz düşük enflasyon getirecektir’

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir canlı yayında şu ifadeleri kullanmıştı: “Enflasyon noktasında da özellikle şu anda ağustos ayını inşallah geride bıraktığımızda, biz ağustosla birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Ama bunun oranı ne olur? Şu anda bulunduğumuzun çok çok altında olur. Çünkü bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir ama düşük faiz de bize düşük enflasyonu getirecektir.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.