Ana Sayfa Gündem Kılıçdaroğlu’dan ‘faiz’ videosu: Sakın ödemeyin, seçimden sonra onlarla görüşeceğiz

Kılıçdaroğlu’dan ‘faiz’ videosu: Sakın ödemeyin, seçimden sonra onlarla görüşeceğiz

64
0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete faiz politikası üzerinden yüklendi. Rejimin faiz politikalarının sonuçlarını anlattığı bir videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Kılıçdaroğlu, “Sevgili halkım bu borçlarınızdan dolayı varlık şirketleri tarafından aranacaksınız. Size, ailenize zarflar gönderecekler, tehdit edecekler. Bunlar tefecidir, mafyadır. Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşınıza göz koyanlardır. Sakın ödemeyin. Seçimden sonra onlarla ben konuşacağım ben ödemeyin. Hadi eyvallah.” ifadelerini kullandı.

CHP lideri, sosyal medya hesabından bir video paylaştı. “Erdoğan’ın gemisine binip halkımızı soyup soğana çeviren herkesle benim bir derdim var. Hiçbirinizin gözünün yaşına bakmayacağım.” diyen Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

DÜNYA FAİZLERİ YUKARI ÇEKİYOR, MB İNDİRİYOR

Bazı meseleler var. Bu meseleler göründüğü gibi değil, sizin de bilmenizde yarar var. Önce bu faizler meselesini bir konuşalım. Dünya faizleri yukarıya çekiyor, Merkez Bankamız faizi indiriyor. Erdoğan da nas algısı yapıyor. Ben size olan biteni çok basit bir dille anlatayım. Faiz artıran ülkeler yatırımcıları ve dolayısıyla dövizi kendi ülkelerine çağırıyor. Faiz düşürenler de haliyle yatırımcıya ve dövize gelme demiş oluyorlar. Açıkça söylemek gerekirse dışarıdan gelmesi zaruri olan dövize ulaşmamızı bizzat Merkez Bankamız zorlaştırıyor. Yani dövizi kıt hale getiriyor.

TL ERİYOR, DÖVİZ ARTIYOR

Peki sonrasında ne oluyor? Türk lirasının değeri düşüyor, dövizin fiyatı artıyor. Sonra Merkez Bankası ilan ettiği bu düşük faiz oranıyla bankalara kredi veriyor. Veriyor da paralelde piyasada yatırım kıtlığı oluştuğu için para diğer ülkelere yönelmiş oluyor. Piyasada kıt olan her ürünün fiyatı artar ya kredi de bir ürün, onun da fiyatı artıyor. Banka bakıyor piyasa şartlarına bu ürünün fiyatı artıyor. Ucuza aldığını size piyasa fiyatına satıyor. Doğal bir şey bu. Peki sonu? Bankalar için yüzde 400 kâr artışı sizler için sefalet. Ne yapmış oluyor Erdoğan? Ekonomik olarak en savunmasız kitlenin, hayatta kalmak için kredi almak zorunda olan kitlenin son parasını da alıyor.

GARİBANIN BORCUNU TEFECİYLE SATIYORLAR

Ve varsıllara veriyor. Allah aşkına Erdoğan kim nas kim? Faizler artıkça ödeme şansı kalmayan insanların borçlarına bankalar ne yapıyor? Bu da başka bir sorun. Borçlarınızı varlık şirketlerine satıyorlar. Varlık dendiğine bakmayın kılıf o kılıf. Bu şirketler tefecidir, mafyadır. Açıkça söylemek lazım. Kârı yüzde 400 artmış o bankalar kazandıklarıyla yetinmeyip en garibanın borcunu tefeciye satıyorlar. Tefeci tahsil etsin diyorlar. Yeter ki kendi bilançoları düzelsin. Garibanın da ne hali varsa görsün diyorlar. Şimdi bu tefeci şirketler telefon açıp tehdit edecektir fakiri fukarayı. Hadi bu saray iktidarının ne olduğu ortada. Ama bu bankalara ben ne diyeyim? Fakirin borcunu tefeciye satanlarla bir hesabımız olmayacak mı?

KİRLİ DÜZENİ SÜRDÜRMEK İSTİYORLAR

Sevgili halkım şunu anlaman çok önemli. Kılıçdaroğlu sadece beşli çeteyle masaya oturmam demiyor. Bu sisteme su taşıyan hiç kimseyle masaya oturmam diyor. Erdoğan’ın gemisine binip halkımızı soyup soğana çeviren herkesle benim bir derdim var. İşte bundan dolayı sürekli bir Kılıçdaroğlu propagandasıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bazı sermayedarlar da geleceği planlamak ve kirli düzeni sürdürmek istiyorlar. Dertleri ülkenin geleceği değil. Dertleri bu kirli düzeni devam ettirmek. Kirli kirli oyunlar, finanse edilen troller. Bunu sadece AK Parti yapıyor zannetmeyin. Hem anket şirketleri hem de trol ağlarıyla medya üzerinden sürece dahil olmak istiyorlar.

HİÇ BİRİNİZİN GÖZÜNÜZÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIM

Benim derdim sadece saray iktidarıyla değil. Benim derdim halkı fakirleştiren herkesledir. Bizim tefecimiz onların tefecisi ayrımı yok. Benim için hepsi millet düşmanı. Onlara söyledim yine söylüyorum. İster 5’li çete olsun, ister finans devleri, ister varlık mafyacıkları ister zengin dernekleri olsun Bay Kemal için hepiniz aynısınız. Halkın ekmeğine dokunduysanız sizlerle asla oturmam. Sizlerle asla pazarlık yapmam. Sizin desteğini alacağıma siyaseti bugün bırakır giderim. Halkta çalınanı telafi etmem için önce sizin soyduklarınızı tahsil etmem lazım. Hiçbirinizin gözünün yaşına bakmayacağım. Buradan hepsine sesleniyorum. Hem nahına hem mıhına hadi oradan diyorum.

SAKIN ÖDEMEYİN

Son olarak da varlık şirketlerine yeniden döneyim. Sevgili halkım bu borçlarınızdan dolayı varlık şirketleri tarafından aranacaksınız. Size, ailenize zarflar gönderecekler, tehdit edecekler. Bunlar tefecidir, mafyadır. Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşınıza göz koyanlardır. Sakın ödemeyin. Seçimden sonra onlarla ben konuşacağım ben ödemeyin. Hadi eyvallah.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.