Ana Sayfa Dünya Çavuşoğlu’na jet yalanlama: Türkiye-İsrail normalleşmesine karşıyız…

Çavuşoğlu’na jet yalanlama: Türkiye-İsrail normalleşmesine karşıyız…

60
0

Türkiye ve İsrail’in diplomatik ilişkileri normalleştirme kararının yankıları sürerken, Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas örgütünden Türkiye’ye zıt açıklamalar geldi.

Türkiye ve İsrail’in diplomatik ilişkileri normalleştirme kararıyla ilgili bölgede tartışmalar sürüyor. 12 yıl önce Mavi Marmara baskınıyla bozulan İsrail-Türkiye ilişkileri son dönemde ivme kazanırken, iki ülke geçen hafta diplomatik ilişkileri normalleştirme kararı aldıklarını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Yair Lapid’in ofisinden yapılan açıklamada, ilişkilerde istikrarlı bir iyileşmenin ardından karşılıklı olarak büyükelçiliklerin yeniden açılacağı ve büyükelçilerin atanacağı belirtilmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık. Hayırlısı olsun. Bundan sonra isimlerin belirlenmesi süreci başlıyor” demişti.

Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada da “Gerek Hamas gerekse Filistin tarafı bizim İsrail’le ilişkilerimizin normalleşmesini istiyor. İsrail’le iyi ilişkiler Filistin davasında bakış açımızın değiştiği anlamına gelmez” diye konuşmuştu.

‘İSRAİL’LE HER TÜRLÜ NORMALLEŞMEYİ REDDEDİYORUZ’

Filistinli Hamas örgütünden Çavuşoğlu’nun bu sözleriyle çelişen bir açıklama geldi. Gazze’de yönetimi elinde bulunduran örgüt, yayınladığı açıklamada Türkiye’nin İsrail’le ilişkileri normalleştirmesine karşı olduğunu belirtti. Açıklamada Çavuşoğlu’nun sözlerine atıfla “Hamas, Türkiye’nin İsrail’le normalleşmesini olumlu karşıladığı yönünde medyada çıkan haberleri reddediyor” denildi.

Açıklamada, “Filistin halkının ulusal çıkarlarıyla, Arap ve Müslüman uluslarının çıkarlarıyla çelişen her türlü normalleşmeyi reddettiğimizi bir kez daha teyit ederiz” ifadeleri yer aldı.

Hamas, daha önce de Türkiye’nin İsrail’le normalleşme adımına karşı açıklamalar yapmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.