Ana Sayfa Dünya Trump’tan gizli belge hamlesi! ABD devletine dava açtı

Trump’tan gizli belge hamlesi! ABD devletine dava açtı

60
0

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın evinde arama yapan FBI ajanlarının, 300’den fazla “gizli belge” ele geçirdikleri öne sürüldü. Amerikan basınına göre Trump’ın görevden ayrılırken arşivlenmesi için teslim etmesi gereken gizli belgeleri evine götürdüğü düşünülüyor. Ulusal Arşiv Dairesi’ne çok az sayıda gizli belge teslim edilmiş olmasından dolayı da FBI’ın harekete geçtiği kaydediliyor. Trump, bu gelişmeler yaşanırken dün ABD devletine dava açtı. Trump’ın bu dava ile belgelerin okunmasını engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

FBI ajanlarının evinde arama yaptığı ABD eski Başkanı Donald Trump’ın çok sayıda “gizli belgeyi” evinde bulundurduğu ortaya çıktı. Trump’ın evinde ele geçirilen belgeler arasında FBI, CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu’yla ilgili çok gizli belgelerin bulunduğu belirtildi.

Sözcü’de yer alan habere göre Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın evinde çok sayıda “gizli belge” bulunmasıyla ilgili başlatılan soruşturmaya dair dikkat çeken ayrıntılar basına yansıdı.

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), eski Başkan Trump’ın Florida’daki malikanesine baskın yaparak bazıları çok gizli olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşyayı ele geçirmesi ülkede gündeme oturmuştu. New York Times gazetesinin haberine göre, Trump’ın Mar-a-Lago’daki evinden 300’den fazla gizli belge çıktı.

Trump’ın başkanlık görevinden ayrılırken arşivlenmesi için teslim etmesi gereken gizli belgeleri evine götürdüğü düşünülürken Ulusal Arşiv Dairesi’ne çok az sayıda gizli belge teslim edilmiş olmasının FBI’ı harekete geçirdiği kaydedildi.

New York Times’a konuşan kaynaklar, ele geçirilen belgeler arasında FBI, CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu’yla ilgili çok gizli belgelerin de bulunduğunu aktardı. Bir kaynak, belgelerin “ulusal güvenlikle ilgili çok gizli bilgileri içerdiğini” belirtti.

Trump, hakkında başlatılan soruşturmayı “kişisel haklarının ihlali” olarak nitelemişti. Eski başkan dün federal mahkemeye başvurarak özel bir görevli atanıncaya kadar FBI’ın evinde ele geçirdiği belgeleri incelemesinin engellenmesini istedi.

TRUMP, ABD DEVLETİNE DAVA AÇTI

Öte yandan Trump, FBI’ın evine yaptığı baskın nedeniyle ABD devletine dava açtı. Trump, el konulan belgelerin okunmasını engellemeye çalışıyor. Trump, evine yapılan FBI baskını nedeniyle dün ABD devletine dava açtı. Trump, davayla birlikte atanacak bir bilirkişi belgeleri inceleyene kadar FBI’ın evine yaptığı baskında el koyduğu belgeleri okumasını engellemeyi hedefliyor.

The Guardian’ın aktardığına göre Trump’ın avukatı Jim Trusty pazar günü, “Dava, mahkemenin özel bir uzman ataması gerektiğini savunuyor. Bu tür kişiler genelde emekli hakim veya avukatlar olur. Çünkü FBI, baskında potansiyel olarak özel belgelere el koydu ve soruşturmada hangilerinin kullanılıp hangilerinin kullanılmayacağına karar vermek Adalet Bakanlığı’na kalmamalı.” dedi.

Pazartesi günü Florida bölge mahkemesinde açılan davada ayrıca ABD devletinin evden alınanlarla ilgili daha kapsamlı bilgi vermesi ve soruşturma için gerekmeyen şeyleri iade etmesi talep edildi.

Trump’ın Mar-a-Lago’daki evine 8 Ağustos’ta yapılan baskında Trump’ın yasa dışı şekilde Beyaz Saray’dan çıkardığı belgeler aranıyordu. Bazı kaynaklara göre arama izni, Casusluk Yasası altında çıkarıldı ve aranan bazı belgeler nükleer silahlarla ilgiliydi.

Trump, evine yapılan baskını Biden yönetiminin kendisine yaptığını iddia ettiği “kötü muamelenin” bir parçası olarak nitelendiriyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.