Ana Sayfa Dünya Rusya-Ukrayna savaşında altıncı aya yaklaşılıyor

Rusya-Ukrayna savaşında altıncı aya yaklaşılıyor

57
0

Ukrayna’nın bağımsızlık günü, Rus işgalinin altıncı ayına denk gelecek. Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya’nın bu hafta “çirkin eylemlerde” bulunabileceği uyarısında bulundu.

Ukrayna, 24 Şubat’ta başlayan savaşın altıncı ayına yaklaşmasıyla Rusya’nın daha ciddi boyutta saldırılar düzenleyebileceği uyarısında bulundu. Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsız bir ülke oluşunun 31. yıl dönümü olacak olan Çarşamba gününde iki ülke arasındaki savaş da altıncı ayını doldurmuş olacak.

Moskova’nın “özellikle çirkin” bir eylemde bulunabileceğini ifade eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dikkatli olma çağrısında bulundu. Zelenskiy dün gece yayınlanan görüntülü mesajda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile “tüm tehlikeleri” görüştüğünü ve söz konusu tehlikeleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de dahil olmak üzere birçok liderle paylaştığını ifade etti.

Zelenskiy, Rusya’ya atıfta bulunarak “Ukrayna ile ortak hareket eden tüm ülkeler terörist ülkenin bu hafta için yapabileceği hazırlıklar konusunda bilgilendirildi” dedi.

RUS SALDIRILARI SÜRÜYOR

Yetkililer ülkenin doğusu ve batısında Rus saldırıları gerçekleştiğini ifade etti. Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia’ya yakın olan Nikopol kentinde gerçekleşen saldırı endişe yarattı.

Bölge valisi Valentin Rezniçenko, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada kentin beş kez vurulduğunu ifade etti. Rezniçenko, kente isabet eden 25 havan topunun üretim tesislerinde bir yangına neden olduğunu ve 3 bin konuta giden elektriğin kesildiğini belirtti.

Yetkililer dün, Ukrayna’nın Odessa kentine de füze saldırıları gerçekleştirildiğini açıkladı. Odessa, BM ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla imzalanan anlaşma kapsamında ihraç edilen tahıllar konusunda hayati önem taşıyan limanlara ev sahipliği yapıyor.

Bölge yönetiminden bir sözcü tarafından yapılan açıklamada beş tane Rus Kalibr füzesinin Karadeniz’den ateşlendiği ifade edildi.

Rusya dün yaptığı açıklamada Kalibr füzelerinin Ukrayna’nın ABD’de üretilmiş HIMARS füzelerini tuttuğu bir cephane deposunu imha ettiğini belirtirken, Ukrayna bir tahıl ambarının vurulduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.