Ana Sayfa Ekonomi Emtia fiyatları artan dolar talebiyle geriledi

Emtia fiyatları artan dolar talebiyle geriledi

69
0

Artan dolar talebi, emtia piyasalarında geçen hafta gerilemeye neden oldu. Buğday yüzde 6,1, altın yüzde 3,1, platin yüzde 6,9, gümüş yüzde 8,5 değer kaybetti.Emtia piyasaları, dolara olan talebin artmasıyla geçen hafta negatif bir seyir izledi.

Önceki hafta, ABD’de enflasyon verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesiyle dolar karşısında değer kazanmaya başlayan emtia fiyatları ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen sinyallerle geriledi.

Geçen hafta açıklanan Fed temmuz ayı toplantı tutanaklarında ülkede enflasyonun önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğine ve enflasyon baskılarının azaldığına dair henüz elle tutulur bir kanıt olmadığına işaret edildi. Bu da doları güçlendirirken emtiaları negatif etkiledi.

Tutanakların ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda kararsızlık öne çıkmaya devam ederken, Fed’in eylülde yüzde 55 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 45 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı tahmin ediliyor.

Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında tahıl yüklü gemilerin yola çıkmaya başlaması ile azalan arz endişeler de tarım emtialarını aşağı yönlü etkiledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.