Ana Sayfa Ekonomi 50 bin TL promosyon isteyen polisler Vakıfbank kredi kartlarını iptal etti

50 bin TL promosyon isteyen polisler Vakıfbank kredi kartlarını iptal etti

70
0

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’la yaptığı protokole göre aylık 75 lira promosyon alan binlerce polis memuru Vakıfbank’ın promosyonu artırmaması üzerine kredi kartlarını iptal etmeye başladı. Emniyet Sen Genel Başkanı Faruk Sezer Vakıfbank’ın maaş promosyon anlaşmasında promosyonu düşük tutup çok sayıda bağış olarak araç ödemesi yapıldığını iddia etti.

3-5 bin kişilik kamu kurumlarında çalışan memurlar, maaş aldıkları bankalardan 35-40 bin TL toplu promosyon alırken, 330 bin kişilik Emniyet Teşkilatı’nda 70-80 TL alan polisler isyan etti.

Sözcü’nün gündeme getirdiği maaş promosyonu ödemesinde polisler en azından diğer kamu kurumlarındaki memurlar gibi toplu peşin promosyon almak istiyorlar. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü 18 Mat 2022’de Vakıfbank’la imzaladığı protokolle aylık 300 TL’ye anlaşmıştı. Bu anlaşmanın da hemen değil, mevcut sözleşmeler bittikçe devreye gireceği yani 300 TL’nin bile birkaç sene alınamayacağı anlaşılmıştı.

Sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan polisler, sözleşmenin revizyonu için son olarak kredi kartlarını iptal etme kampanyası başlattı. Bazı illerdeki polisler, Vakıfbank’la yapılan promosyon anlaşmasının adil bir şekilde revize edilmesi için sahip oldukları kredi kartlarını kesti. Polisler, “Ya Vakıfbank’la yapılan protokol revize edilsin ya da iptal edilip başka bankayla anlaşılsın. Bunlar yapılamıyorsa bizi de emekliler gibi serbest bırakın istediğimiz bankaya maaşımızı taşıyalım.” çağrısında bulundu.

”DİYARBAKIR EMSAL OLSUN”

Bu arada Emniyet Sen Genel Başkanı Faruk Sezer, çarpıcı bir soruyu da gündeme getirdi. Sezer, Diyarbakır’da görevli bir polisin sorusu üzerine Vakıfbank’tan cevap geldiğini ve daha önce 2024 yılı Mayıs ayında sona erecek promosyon sözleşmesinin revize edilerek 106 TL olan aylık promosyon ödemesinin 300’TL’ye çıkarıldığını ve Mayıs ayında ödenmeye başladığını duyurdu.

Sezer bu gelişme üzerine şu yorumu yaptı:

“Diyarbakır’da maaş promosyon sözleşmesi 2024 yılının Mart ayında sona erecekken, ne oldu da.! 2022 Mayıs ayında yeni sözleşmeye geçildiyse, aynı olan şeyin şimdi de olmasını ve tüm Türkiye’nin eş zamanlı bir promosyon anlaşması yaparak en az 50 bin liraya imza atmasını istiyoruz.”

Faruk Sezer, Diyarbakır’daki düzenlemenin perde arkasını da şöyle aktardı:

“Diyarbakır’da İçişleri Bakanı jandarma ve emniyet yetkileriyle sahur programı yapıyor orada yanında oturan polise, ‘Nasıl yeni sözleşmeyi beğendiniz mi?’ diye soruyor, Polis de, “Efendim biz 106 TL alıyoruz yeni sözleşmeye geçmedik’ diye cevaplıyor. Emniyet Müdürü de teyit edince, Bakan Vakıfbank Genel Müdürü’nü arayıp, ‘Bu işi çözer misiniz?’ diyor ve bir ay sonra mayıs maaşında daha sözleşmelerin bitimine iki yıl olmasına rağmen yeni sözleşmeye geçiyorlar.”

“PROMOSYON DÜŞÜK TUTULUP ÇOK SAYADI ARAÇ BAĞIŞI MI YAPILDI”

EMNİYET SEN Genel Başkanı Faruk Sezer, Emniyet Genel Müdürü ve Vakıfbank’a şu soruyu yöneltti:

“Çok açık ve net bir soru soruyorum; Sayın Emniyet Genel Müdürü, Sayın Vakıfbank yönetimi polisin maaş promosyonları anlaşmasında “miktarı düşük tutup” üstüne çok sayıda bağış olarak araç ödemesi yapıldı mı? Sessiz kalışınız o sebepten mi? Bu iddia bir an önce cevaplanmalıdır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.